Zilog wkracza na rynek systemów wbudowanych
| Gospodarka ArtykułyDotychczas w ofercie Zilog dominowały mikrokontrolery 8- oraz 16-bitowe. Zmiana zarządu firmy spowodowała jednak przyjęcie nowej strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Firma zdecydowała się m.in. zwiększyć swój udział na rynku 32-bitowych układów typu embedded. W 2007 r. Zilog wprowadził do sprzedaży rozwiązania przeznaczone dla aplikacji realizujących transakcje pieniężne.
Rynek ten charakteryzuje się dynamicznym wzrostem, co jest związane głównie z coraz większymi wymogami bezpieczeństwa w tym sektorze. Jednym z motorów napędowych rynku są zaawansowane aplikacje wymagające skomplikowanych technologii szyfrujących. Dlatego też Zilog zdecydował się na wprowadzenie na rynek układu Zatara, przeznaczonego do realizacji bezpiecznych transakcji pieniężnych. Firma przekonuje, że dotychczasowy poziom bezpieczeństwa jest nadal niewystarczający. Szacuje się, że w przeciągu 33 miesięcy, w przypadku ponad 87 milionów kart kredytowych niewystarczające zabezpieczenia doprowadziły do strat w obrotach oraz skradzionym towarze o wartości liczonej w miliardach dolarów. Tego typu aplikacje stanowią główny obszar zainteresowania koncernu, jednak jego przedstawicie przekonują, iż oferowane układy nadają się także do innych, pokrewnych zastosowań. Jest to zgodne z nową strategią przedsiębiorstwa, zakładającą opracowanie rozwiązań dla określonych aplikacji, a następnie dalszą penetrację danego rynku. Koncern przyjmie także politykę opartą na rozwoju istniejących linii układów, zanim wprowadzi do sprzedaży nowe rozwiązania. Tego typu praktyka sprawdziła się w przypadku takich producentów jak Intel czy Apple.
Czym jest Zatara?
Układy Zatara zostały wprowadzone na rynek w 2006 roku. Są to 32-bitowych moduły typu System-on-Chip, przeznaczone dla aplikacji wymagających szyfrowania danych. Pierwsze dostawy tych układów rozpoczęły się w czerwcu 2007. Nowatorskim rozwiązaniem w porównaniu z dotychczas wykorzystywanymi aplikacjami, jest oparcie architektury na jednym układzie scalonym. Dotychczas często spotykane było rozwiązanie bazujące na dwóch procesorach, głównym oraz pomocniczym, który zapewniał dodatkowe bezpieczeństwo transakcji. Według producenta, dzięki wykorzystaniu pojedynczego rdzenia, produkt firmy Zilog odznacza się większym stopniem bezpieczeństwa, mniejszym kosztem całkowitym systemu, krótszym czasem wprowadzenia gotowej aplikacji na rynek oraz prostszą architekturą, pozwalającą uzyskać lepszą wydajność działania. Zatara znajdzie zastosowanie głównie w punktach sprzedaży, takich jak stanowiska kasowe w sklepach detalicznych.
Zatara jest wynikiem kilkuletniej współpracy Zilog z brytyjską ARM. Architektura układu opiera się na rdzeniu ARM9 pracującym z częstotliwością 180MHz. Za system bezpieczeństwa odpowiada układ SHA-1, zgodny ze standardami NIST800-22 oraz FIPS-140-2. W skład systemu wchodzą także pamięć typu embedded: zabezpieczona (secure) boot ROM, SRAM z zerowym czasem oczekiwania o pojemności 64kB oraz zabezpieczona (secure) pamięć SRAM 4kB. Dodatkowo, zestaw jest wyposażony w czytniki kart magnetycznych oraz elektronicznych, kontroler LCD oraz układ zarządzania energią. Zatara ma także wbudowany moduł telekomunikacyjny oparty na modemie programowym (soft modem).
Jacek Dębowski