Wpływ multimediów na rynek układów scalonych

| Gospodarka

We wstępnych szacunkach podsumowujących światowy rynek układów scalonych w 2007 roku wyraźnie widać zmiany, jakie nastąpiły w wyniku wzrostu popularności nowoczesnych urządzeń multimedialnych. O ile liderem w produkcji półprzewodników pozostaje Intel, znacznie wzrosło znaczenie firm, które koncentrują się na wytwarzaniu podzespołów do systemów kina domowego i gier wideo.

Wpływ multimediów na rynek układów scalonych

Z analiz firmy iSuppli wynika, że średni wzrost na rynku półprzewodników wyniósł około 4,1%, przy czym w grupie 20 największych producentów osiągnął on wartość o 1% wyższą.

Zestawieniu przewodzi Intel, którego sprzedaż wzrosła o 7,7% niemal do 34 mld dol., co odpowiada około 12,5% całego rynku. Na drugim miejscu znalazł się Samsung, którego pozycja jest stabilna. Firma odnotowała jedynie 1,5-procentowy wzrost, co wynika z pewnego nasycenia rynku pamięci, których Samsung jest głównym producentem. Na trzecim miejscu ulokowała się Toshiba, która nieznacznie wyprzedziła Texas Instruments. Ta zamiana miejsc wynika z wspomnianego wcześniej dużego wzrostu w segmencie podzespołów do urządzeń multimedialnych oraz z wycofywania się TI z niektórych obszarów produkcji.

Konkurencja

Rok 2007 był dla Intela całkiem dobry. Po niezbyt udanym pod względem wyników finansowych, roku 2006, kiedy to jego główny konkurent, firma AMD, wskoczyła na 8 miejsce rankingu nastąpił okres sukcesów. Wprowadzony w 2006 roku procesor Core 2 Duo oraz jego kolejne odmiany odniosły na tyle duży sukces, że znacząco ograniczyły sprzedaż produktów AMD. Ponadto Advanced Micro Devices weszła do pierwszej dziesiątki producentów, w dużej mierze dzięki przejęciu firmy ATI, która specjalizowała się w produkcji układów graficznych. Jednakże karty graficzne z procesorami z rodziny Radeon straciły w roku 2007 na popularności na rzecz układów Nvidii. W wyniku tych zmian, obroty AMD spadły o niemal 23% do niecałych 5,8 mld dol., co sprawia, że firma ta znalazła się na 11 miejscu zestawienia.

Multimedia

Największe wzrosty zanotowały firmy produkujące układy do zastosowań multimedialnych. O ile cały rynek tego typu rozwiązań wzrósł o 8,9%, znacznie większą zmianę obrotów zanotowały firmy Toshiba i Sony, które wspólnie wytwarzają podzespoły do konsoli PlayStation 3. Przychody z produkcji półprzewodników Toshiby wzrosły o 24,1%, a Sony aż o niemal 56%, dzięki czemu japoński koncern wkroczył na 8 miejsce w rankingu największych producentów. Można przewidywać, że także i następny rok będzie dobry dla obu firm pod względem produkcji układów scalonych. Wytwarzanie procesora Cell zostało bowiem ostatnio przeniesione do technologii o wymiarze charakterystycznym 65nm, co powinno ograniczyć koszty produkcji i zwiększyć jego sprzedaż. IBM, który wraz z Sony i Toshibą jest odpowiedzialny za tworzenie procesora Cell, pracuje już nad wdrożeniem procesu 45nm. Ponadto projekt Cella został tak przygotowany, aby mógł być wykorzystywany nie tylko w konsolach, ale także i w układach graficznych, systemach kina domowego, a nawet w superkomputerach. Być może, jeśli trafi on do powszechnej sprzedaży, stanie się popularną platformą wykorzystywaną w licznych projektach w urządzeniach wbudowanych. Wynikać to może z dosyć dużej uniwersalności tego układu, jego bardzo wysokiej wydajności i względnie niskiego kosztu, który po części związany jest z bardzo dużym woluminem produkcyjnym.

O ile liczba nowych układów scalonych wyprodukowanych przez Sony i Toshibę w 2007 roku nie może ulec zmniejszeniu, to w wyniku przejęcia głównej fabryki półprzewodników Sony przez jej partnera, dodatkowe przychody związane z wytworzonymi dotąd układami może zostać zaliczone na poczet Toshiby. Nie zmieni to faktu, że sumarycznie, to właśnie Japonia jest krajem, w którym w 2007 roku odnotowano największy wzrost obrotów wśród producentów IC. Wyniósł on 11,9%, dzięki czemu sumaryczna sprzedaż japońskich układów przekroczyła już połowę wartości sprzedaży amerykańskich półprzewodników.

Wygrani i przegrani

Innymi firmami, które wyraźnie zyskały na znaczeniu na rynku układów scalonych w tym roku były firmy Hynix, Qualcomm i Infineon. Sukces tych dwóch ostatnich powiązany był głównie ze znacznym wzrostem na rynku urządzeń przenośnych i bezprzewodowych.

Łączna wartość światowego rynku IC wyniosła około 270 mld dol., z czego 64% stanowią przychody firm z listy 20 największych producentów.

Marcin Karbowniczek

Tabele