Keeloq i Mifare złamane

Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu Ruhr-Bochum złamali system szyfrowania Keeloq firmy Microchip, który wykorzystywany jest powszechnie w immobilizerach samochodowych oraz systemach bezkluczowego zamka w systemach automatyki budynkowej. Naukowcy posłużyli się transceiverem radiowym pozwalającym na monitorowanie transmisji i wydajnym komputerem analizującym przesyłane dane. Szczegóły na temat użytej metody kryptograficznej nie zostały ujawnione.

W tym samym okresie hamburski Chaos Computer Club złamał system szyfrujący transpondera RFID Mifare firmy NXP, popularnego rozwiązania bezkontaktowej identyfikacji radiowej wykorzystywanej na przykład w systemach elektronicznych biletów komunikacji miejskiej. W trakcie demonstracji przeprowadzonej dla gazety Suddeutsche Zeitung pokazano, iż opracowana metoda pozwala na kopiowanie kart, odczyt i zapis chronionych obszarów pamięci dla podstawowych wersji transponderów wykorzystujących 48-bitowe kodowanie. Nowe wersje kart Mifare wykorzystujące szyfrowanie Triple DES i AES nie zostały złamane.

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów