Symulator procesów chemicznych ARUZ gotowy do pracy

W Technoparku Łódź ukończono budowę Analizatora Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ). Firma Ericpol, będąca wykonawcą, dokonała oficjalnego przekazania ARUZ-a technoparkowi. Warta ponad 20 mln zł maszyna pozytywnie przeszła testy i jest gotowa do podjęcia pracy. Polski analizator jest uważany za największe tego typu urządzenie na świecie. Ze względu na sąsiedztwo portu lotniczego ARUZ zamknięty jest w ekranującej klatce Faradaya. Jego budowa wymagała wzniesienia specjalnego budynku. Urządzenie waży 52 tony i ma kształt walca o wysokości 4,5 oraz średnicy 16 metrów.

Posłuchaj
00:00

- ARUZ jest nowatorskim urządzeniem, które nie posiada swojego odpowiednika nigdzie na świecie. Rozmach tego projektu można wyrazić poprzez kilka liczb: mamy ok. 30 tys. układów logicznych tzw. bramek FPGA, ponad 80 tys. kabli o długości 100 km i wadze 6 ton oraz 1,2 tys. zasilaczy. W ciągu roku udało się skompletować miliardy części elektronicznych i zmontować z nich ponad 3 tys. płytek. Układy elektroniczne przystosowane są do realizacji algorytmu DLL prof. Pakuły - wyjaśniał dyrektor projektu Adam Włodarczyk z firmy Ericpol.

Zdaniem Adama Włodarczyka, przeprowadzone testy dowiodły, że ARUZ wykonuje obliczenia co najmniej tysiąc razy szybciej niż dostępne obecnie superkomputery. Oznacza to, że przy użyciu ARUZ-a badania, które zajmują np. trzy miesiące, trwać będą ok. dwa tygodnie.

- Słowo "obliczenia" trzeba traktować tutaj umownie, bo ARUZ nie jest komputerem, lecz "maszyną dedykowaną", czyli maszyną opartą o układy FPGA, a więc zestawy bramek logicznych, które konfigurujemy stricte pod algorytm - wyjaśnił dr Krzysztof Hałagan z Politechniki Łódzkiej. - Maszynę dedykujemy pod kątem algorytmu, dlatego nie powinniśmy mówić o obliczeniach, a raczej o przepływie sygnałów, które definiują dany problem. Dlatego też ARUZ jest szybszy od "klasycznego" komputera, który zużywa dużo mocy obliczeniowej m.in. na przydzielanie pamięci, sekwencje zadań - dodał dr Hałagan.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: PAP/ Grzegorz Michałowski

Powiązane treści
W Łodzi powstaje unikalny cyfrowy symulator procesów chemicznych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów