Polska największym producentem AGD w Europie

Eksport sprzętu tego typu produkowanego w kraju odpowiada za około 9,3% wartości całego polskiego eksportu - wynika z danych GUS. Jak podaje CECED Polska - zrzeszenie producentów AGD - za granicę trafia ponad 85% urządzeń powstających w Polsce. Wartość sprzedaży zagranicznej w 2013 r. wyniosła 3,398 mld euro. Wśród największych firm produkujących sprzęt AGD w naszym kraju dominują te z zagranicznym kapitałem, m.in. Indesit, Electrolux, BSH, Whirlpool czy Samsung. Najwięksi polscy producenci AGD to Amica, MPM czy Ciarko.

Posłuchaj
00:00

Zainteresowanie zagranicznego kapitału produkcją w Polsce wynika z niskich kosztów pracy. Jednak sukcesy rodzimych firm typu Amica pokazują, że ważny jest także sprawny model biznesowy, pomysł i duży rynek wewnętrzny.

źródło: Forsal

Powiązane treści
Czy Polska branża AGD łapie zadyszkę?
Włoscy producenci AGD chcą przenieść produkcję do Polski
Polskie fabryki AGD wyeksportowały sprzęt o wartości 2,5 mld zł
Polski zakład LG pozwoli Koreańczykom zostać światowym liderem AGD
Samsung inwestuje w fabrykę AGD we Wronkach
Produkcja AGD w Polsce bije kolejne rekordy
BSH uruchomi w Polsce nową fabrykę AGD
Polska jest potęgą w produkcji AGD
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Pomiary
Nowa era monitorowania widma z wykorzystaniem sztucznej inteligencji
PCB
Studenci TU Delft rozwijają elektronikę egzoszkieletu do samodzielnego chodzenia
Zasilanie
Od samochodów elektrycznych do serwerowni AI - jak innowacje 800 V redefiniują architekturę centrów danych
Komponenty
GigaDevice dostarczy komponenty dla platform samochodowych firmy Tury
Projektowanie i badania
Łukasiewicz stawia na rozwój krajowej elektroniki. Nowe Laboratorium Obwodów Drukowanych i Montażu Elektronicznego otwarte w Warszawie
Pomiary
Rynek ADAS zmierza ku wartości 66 miliardów dolarów
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Maj 2026
Magazyn
Kwiecień 2026
Targi krajowe
Targi Euro Target Show 2026

Rozwiązania dotykowe dla inteligentnych wyświetlaczy kokpitowych

Branża motoryzacyjna zmienia się w niespotykanym dotąd tempie, a nowoczesne pojazdy wymagają wyświetlaczy kokpitowych, które są nie tylko zachwycające wizualnie, ale także bezpieczne, niezawodne i intuicyjne w obsłudze. Rozszerzona generacja Microchip's M1 kontrolerów ekranów dotykowych maXTouch pozwala sprostać tym wyzwaniom.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów