Polska jest potęgą w produkcji AGD

| Gospodarka Elektromechanika

Już 40% AGD w Europie pochodzi z Polski, a w zakresie pralek, suszarek i zmywarek aż połowa produkcji przypada na nasz kraj. Przemysł AGD inwestuje w Polsce rocznie ponad 1 mld zł w najnowsze fabryki, ale również w centra R&D, biznesowe, logistyczne, zakupowe oraz w IT.

Polska jest potęgą w produkcji AGD

Dzięki temu nasz kraj umacnia swoją pozycję lidera w produkcji AGD w Unii Europejskiej, wytwarzając już ponad 50% całej unijnej produkcji pralek, suszarek oraz zmywarek. Trzy główne "zagłębia" to Wrocław, Łódź oraz Wronki.

Wartość produkcji sprzedanej AGD wzrosła w 2019 r. o 1 mld do 22 mld zł, a zatrudnienie wzrosło do 30 tys. osób. Z uwzględnieniem łańcucha dostaw przemysł AGD zatrudnia w kraju ponad 100 tys. osób.

Około 85% polskiej produkcji AGD trafia na eksport, z czego połowa na cztery największe rynki unijne - niemiecki, francuski, brytyjski oraz włoski. Eksport w 2019 r. wzrósł o 10% do 18,5 mld zł, a Polska wyeksportowała 20 mln sztuk dużego AGD. Z kolei import wart jest tylko 3 mld zł. Najwięcej pochodzi z Chin (28%), ale także z Niemiec i Turcji.