Rośnie oferta domowych magazynów energii elektrycznej
| Gospodarka ArtykułyNajwiększy w Europie producent ogniw i modułów PV - niemiecka firma SolarWorld - udostępni wkrótce domowy magazyn energii. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na urządzenia umożliwiające magazynowanie produkowanej we własnym zakresie energii elektrycznej, szczególnie na rynku niemieckim. W ubiegłym miesiącu domowy magazyn energii zaprezentował Schneider Electric, a wcześniej Tesla. SolarWorld zaprezentuje swoje urządzenie na frankfurckich targach Light+Building, które odbędą się w dniach 13-18 marca. Jego maksymalna pojemność ma wynieść 10 kWh.
Niemcy stają się głównym europejskim rynkiem domowych magazynów energii. Koszty produkcji energii z domowych instalacji fotowoltaicznych spadły tam bowiem znacznie poniżej ceny energii z sieci. Razem z dość niskimi taryfami za sprzedaż energii do sieci stworzyło to potrzebę magazynowania jej nadwyżek.
Oferowany przez SolarWorld magazyn energii SunPac LiOn będzie miał budowę modułową - będzie możliwe dowolne zwiększanie pojemności poprzez dołączanie modułów o pojemności 2 kWh, do maksymalnie 10 kWh. SunPac LiOn będzie podłączany po stronie AC. Będzie kompatybilny ze wszystkimi inwerterami co pozwoli na jego wykorzystanie w już istniejących instalacjach fotowoltaicznych.
Niemiecki producent współpracuje ze znanym dostawcą baterii, jednak nie ujawnia nazwy firmy. Zapewnia, że nowe urządzenie pozwoli na 10 tys. cykli ładowania przy 20-letniej żywotności. SolarWorld zapewni gwarancję na 10 lat. Magazyn będzie wspierany przez oprogramowanie Suntrol MyHome służące do wizualizacji parametrów pracy instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii na komputerach i smartfonach.
SolarWorld na razie nie ujawnia ceny udostępnianego urządzenia. Domowy magazyn energii elektrycznej Tesli - Powerwall - kosztuje 3 tys. dolarów w przypadku pojemności wynoszącej 7 kWh. Z kolei magazyn Schneidera ma kosztować mniej niż 500 dolarów za kilowatogodzinę pojemności.
źródło: gramwzielone.pl