Intel wyszedł na swoje, mimo spadków w sektorze PC

| Gospodarka Artykuły

Wysokie obroty osiągnięte przez Intela w roku ubiegłym, prawie niezmienne w porównaniu do 2014 r., świadczą o tym, że firma umiejętnie wprowadza produkty na nowe rynki i z powodzeniem je sprzedaje poza sektorem komputerów osobistych. W ostatnim kw. roku Intel zanotował obroty 14,9 mld dol., a w całym roku 55,4 mld dol., o 1% mniej w skali roku. Firma zarobiła na czysto 11,4 mld dol., o 2% mniej niż rok wcześniej. W opinii prezesa firmy Briana Krzanicha wyniki są zgodne z jej oczekiwaniami, oraz strategią dostaw układów dla "inteligentnych, połączonych urządzeń". W odniesieniu do prognoz popytu na rok obecny Krzanich powstrzymał się przed nadmiernym optymizmem, zwracając uwagę m.in. na niepewność sytuacji gospodarczej w Chinach.

Intel wyszedł na swoje, mimo spadków w sektorze PC

Niezależnie od sukcesów w dostarczaniu układów na nowe rynki, głównym obszarem dostaw półprzewodników Intela pozostają procesory do komputerów osobistych. Intel realizuje więc strategię kierowania zarobionych środków z kurczącego się, ale wciąż obszernego sektora PC na badania i innowacje w obszarach urządzeń połączonych w sieci, jakie w nadchodzących latach, a najprawdopodobniej i dekadach czeka rozkwit.

W roku ubiegłym w sektorze PC Intel sprzedał układy scalone za 32 mld dol., o 8% mniej niż rok wcześniej. Dostawy układów firmy dla centrów obliczeniowych wzrosły o 11%, do 16 mld dol., a grupa internetu rzeczy zwiększyła sprzedaż o 7%, do 2,3 mld dol. Na rynku układów pamięci Intel poprawił sprzedaż o 2%, natomiast obroty w obszarze oprogramowania i usług okazały się niższe o 2%.

Nie tylko desktopy

Rys. 1. Obroty Intela w I i II kw. 2015 r. w mld dol. (źródło: Intel)

Główny rynek Intela zapewnia firmie ogromną ilość środków finansowych - według firmy IDC w 2015 r. sprzedano na świecie ponad 276 mln komputerów. To mniej niż rok wcześniej, ale IDC przewiduje poprawę sprzedaży pecetów w drugiej połowie roku. Sprzedaż komputerów ma wzrosnąć dzięki przechodzeniu kolejnych firm i instytucji na system Windows 10, co pociąga za sobą modernizację sprzętu.

W jesieni Intel rozpoczął sprzedaż procesorów szóstej generacji Skylake, zawierających po 2, 4 lub 8 rdzeni. Zdaniem analityków najnowszy procesor znacznie lepiej od poprzedników zapewnia bezpieczeństwo urządzeniom i systemom obliczeniowym. Rodzina układów Skylake obejmuje poza procesorami do desktopów także układy do laptopów, tabletów czy komputerów mini PC. Układy projektowane w nowej architekturze mają większą wydajność rdzeni CPU i GPU i jednocześnie mniejszy pobór prądu - w porównaniu do poprzedników z rodziny Broadwell. Są taktowane częstotliwością do 3,8, 3,9 oraz 4.0-GHz, a do ich obsługi stosowana jest platforma z intelowskim chipsetem Z170, kompatybilna z układami pamięci DDR4. Procesory Intel Core Skylake są produkowane w procesie 14 nm.

Intel to jednak już nie tylko podzespoły do komputerów osobistych. Zdaniem przedstawicieli firmy rozrasta się oferta Intela w zakresie układów do urządzeń elektronicznych wszytych w ubrania lub noszonych bezpośrednio na ciele. Podczas styczniowych targów CES w Las Vegas na stoisku Intela demonstrowano napędzane procesorami produkty przeznaczone do stacjonarnych i mobilnych urządzeń medycznych, opasek monitorujących aktywność fizyczną i sen, ale także dronów, robotów, gier wideo czy rzeczywistości rozszerzonej.

W ciągu ostatniego roku Intel inwestował nawet w udziały firm produkujących drony - Yuneec Holding i Airwave - oraz przejął Ascending Technologies, budując przyczółki w tym segmencie na rynkach amerykańskim, chińskim i niemieckim. W grudniu Intel sfinalizował także zakup Altery, dostawcy układów programowalnych, za 16,7 mld dol. Firma ma nadzieję, że przejęcie przyczyni się do zwiększenia przychodów w roku bieżącym. Technologia Altery ma dopomóc Intelowi w optymalizacji oferty układów przeznaczonych tak do centrów obliczeniowych, jak i internetu rzeczy.

Marcin Tronowicz

Zobacz również