Cztery polskie ośrodki naukowe chcą zrewolucjonizować elektronikę
| Gospodarka ArtykułyW Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS cztery placówki naukowe z Krakowa zamierzają uruchomić linię badawczą, dzięki której możliwe stanie się zrewolucjonizowanie współczesnych elementów elektronicznych. Porozumienie zawarli przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH oraz Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk. W synchrotronie SOLARIS działać ma kilkanaście linii badawczych wyposażonych w 30 stanowisk pomiarowych.
W działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim Centrum SOLARIS znajduje się pierwszy i jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej synchrotron. To akcelerator elektronów służący do wytwarzania promieniowania elektromagnetycznego od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego. Przy jego pomocy można wykonać analizy niemożliwe do przeprowadzenia z udziałem innych źródeł promieniowania elektromagnetycznego.
Krakowscy naukowcy nie ograniczą się do prowadzenia własnych badań. SOLARIS będzie pełnił również funkcję usługową dla całego środowiska naukowego w kraju, a także dla badaczy zagranicznych. To pierwsza tego typu infrastruktura badawcza w Polsce.
źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Uniwersytet Jagielloński