Arrow Lighting Tour 2008
| Gospodarka ArtykułyW maju i czerwcu tego roku firma Arrow Electronics zorganizowała cykl międzynarodowych seminariów technicznych poświęconych produktom wykorzystywanym do budowy nowoczesnych źródeł światła w oparciu o diody LED dużej mocy. Wykłady skierowane były do inżynierów, producentów i użytkowników systemów oświetleniowych, a wśród nich architektów, którzy coraz częściej wykorzystują alternatywne źródła światła przy aranżacji oświetlenia architektonicznego.
Systemy oświetleniowe oparte na diodach elektroluminescencyjnych stanowią dla firmy Arrow coraz bardziej istotną część biznesu. Firma w swojej ofercie ma kilku ważniejszych producentów diod takich jak Avago, Cree i Osram oraz współpracujących z nimi komponentów firm Epcos, National Semiconductors, Texas Instruments lub Zetex. Firma powołała do życia dedykowany temu sektorowi pion biznesowy Lighting w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych i silnie promuje technologie i produkty związane z tematyką półprzewodnikowych źródeł światła.
Leszek Adamowicz - Inżynier aplikacyjny Arrow Electronics Poland W jaki sposób skutecznie zachęcić kilkudziesięciu inżynierów do przyjazdu na 9-godzinne seminarium techniczne w sytuacji, gdy większość informacji można znaleźć w sieci? To prawda, że coraz więcej informacji jest dostępnych w Internecie i stanowi to dużą konkurencję dla imprez o charakterze seminaryjnym. Ponieważ trudniej jest obecnie namówić inżynierów, aby przyjechali na wykłady lub seminaria, staramy się podejmować inicjatywy łączące atrakcyjną dla rynku tematykę z prezentacją informacji, których w sieci nie ma. Z tych powodów zdecydowaliśmy się na zajęcie jednym z najbardziej interesujących obecnie na rynku tematów, jakimi są nowoczesne układy oświetleniowe z wykorzystaniem diod LED. Zaprosiliśmy specjalistów technicznych z firm produkujących diody, złącza, układy zasilania, optykę i inne produkty wchodzące w skład nowoczesnych systemów oświetleniowych. Pomiędzy poszczególnymi wykładami pokazujemy układy demonstracyjne, pracujące diody, dzięki czemu całość oprócz wysokiego poziomu merytorycznego ma też część praktyczną. Jakie cechy oferty dystrybucyjnej w największym stopniu decydują o sukcesach w sprzedaży dla tej tematyki? Należy pamiętać, że dioda święcąca do tego, aby stanowić źródło światła musi zostać obudowana szeregiem dodatkowych układów elektronicznych oraz komponentami optycznymi i mechanicznymi. Taka sytuacja sprzyja dostawcom komponentów o szerokiej ofercie produktów, którzy są w stanie zapewnić spójną i kompleksową ofertę całego systemu oświetleniowego. W naszym przypadku asortyment obejmuje to kilku producentów diod, o różnym przeznaczeniu technicznym i profilu rynkowym. Do tego dochodzą układy zasilania, czujniki koloru, drivery i mikrokontrolery. W ramach firmy mamy też wydzieloną grupę pracowników, którzy specjalizują się w tej tematyce i prowadzą stronę internetową poświęconą wszystkim produktom z naszej oferty przeznaczonym do układów oświetleniowych. Jakie aplikacje w największym stopniu korzystają z diod LED? W skali naszego kraju rozwijają się głownie aplikacje związane z medycyną, gdzie diody wykorzystuje się do konstrukcji lamp oświetlających pole operacyjne, w oświetleniu architektonicznym, systemach oświetlenia awaryjnego i wielu innych specjalistycznych aplikacjach. Rynek na te produkty dopiero się tworzy, dlatego przez cały czas jesteśmy zaskakiwani nowymi pomysłami. |
Na warszawskie spotkanie przybyło około 40 osób, dla których przygotowano serię trzech wykładów o diodach i komponentach zasilających, a następnie omówiono właściwości sprzedawanego osprzętu takiego jak soczewki, radiatory i materiały składające się na całość systemów. (RM)