wersja mobilna
Online: 557 Piątek, 2017.11.24

Biznes

Fizycy z Polski opracowali ultraszybki, fotomagnetyczny zapis informacji

czwartek, 19 stycznia 2017 12:54

Badacze z Polski i Holandii opracowali metodę zapisu informacji, która w sposób radykalny może zwiększyć wydajność komputerów i urządzeń korzystających z pamięci. Jak zapewnia kierownik badań dr hab. Andrzej Stupakiewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, w stosunku do obecnie wykorzystywanych najszybszych pamięci można będzie uzyskać tysiąckrotne zwiększenie prędkości zapisu i odczytu danych. Informacje na temat przełomowych badań opublikowano wczoraj w czasopiśmie "Nature".

Polsko-holenderski zespół fizyków opracował technologię tzw. zimnego ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego, która przełamuje barierę szybkości zapisu informacji i dodatkowo charakteryzuje się niezwykłą energooszczędnością. Informacje o metodzie znaleźć można na stronie dx.doi.org/10.1038/nature20807. Doktorant z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, Krzysztof Szerenos przekonuje, że przykładowo renderowanie grafiki 3D trwające kilkadziesiąt minut zostałoby, dzięki nowej technologii, wykonane w kilka sekund. Jednak prawdziwy potencjał rozwiązania ukazałby się w serwerowniach oraz centrach przechowywania i przetwarzania danych, gdzie skala oszczędności energii i czasu byłaby już ogromna.

Zdjęcie warstwy granatu - źródło: A. Stupakiewicz

Zdjęcie warstwy granatu - źródło: A. Stupakiewicz

Dotychczas zmiany stanu namagnesowania materiału dokonywane były za pomocą pola magnetycznego lub prądu elektrycznego. Aby zmienić stan bitu w najszybszych obecnie pamięciach RAM potrzebne jest kilka nanosekund, czyli miliardowych części sekundy. Polscy badacze wykazali istnienie materiału - granatu itrowo-żelazowego domieszkowanego jonami kobaltu - w którym stan namagnesowania można odwracalnie zmieniać za pomocą ultraszybkich impulsów światła. Do zmiany stanu bitu w tym materiale wystarczy jeden impuls lasera. Materiały o strukturze granatu są dostępne na rynku i - zdaniem naukowców - można poprawić ich parametry w celu optymalizacji zapisu i wykorzystania na skalę masową.

Obecny zapis magnetyczny powoduje powstawanie dużej ilości ciepła i dla ochrony danych konieczne jest zużywanie dodatkowej energii na chłodzenie urządzeń. Oznacza to straty energetyczne. Jak oceniają uniwersyteccy naukowcy, podczas zapisu i odczytu informacji przy użyciu nowej metody temperatura nośnika wzrośnie jedynie o 1°C, co oznacza, że chłodzenie będzie zbędne. Naukowcy informują też, że przy zapisie 1 bitu informacji system zużywałby 10 tys. razy mniej energii niż wchodząca na rynek najnowsza technologia STT-MRAM i nawet miliard razy mniej niż współczesne dyski twarde.

Materiał metaliczny, który pozwalał na zapis magnetyczny za pomocą pojedynczych impulsów lasera odkryła grupa badaczy z Holandii już dziesięć lat temu. Ze względu na bardzo silne pochłanianie światła materiał ten znacznie nagrzewał się w trakcie zapisu. Polacy, współpracując z tym samym zespołem holenderskim, zademonstrowali magnetyczny dielektryk, który jest przezroczysty i nie nagrzewa się pod wpływem impulsów lasera, a zapis jest jeszcze szybszy. Aktualnie polsko-holenderski zespół ubiega się o grant, który pozwoli w ciągu 5 lat zbudować prototyp systemu opartego o technologię zimnego ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego, a w ciągu 10 lat wprowadzić nowe urządzenia na rynek.

Na zdjęciu głównym współautorzy publikacji z Uniwersytetu w Białymstoku: K. Szerenos i A. Stupakiewicz (źródło: A. Stupakiewicz)

źródło: naukawpolsce.pap.pl

 

World News 24h

piątek, 24 listopada 2017 20:11

STMicroelectronics has been identified as a worldwide leader in corporate sustainability, and awarded a position on this year’s “A” List for water and “A-” for climate change by CDP, the non-profit environmental disclosure platform. Among the 2,025 companies that were evaluated worldwide, the Water “A” List recognizes the top 10% of companies participating in the CDP’s water program, for their actions in the last reporting year to manage water more sustainably. ST is one of only three semiconductor manufacturers worldwide to be recognized. The Company’s “A-” score for climate change is also among the 22% highest scoring companies.

więcej na: www.st.com