Dobre wyniki rynku MEMS w 2007 r.

Analitycy są zgodni, iż 2007 r. był udany dla firm działających w branży MEMS. Według raportu sporządzonego przez Research and Markets, wartość tego rynku osiągnęła pułap 6 mld dolarów przy wzroście rocznym na poziomie 14%. Dobrą kondycję branży potwierdza także raport Yole Developpement. Stwierdza on znaczny wzrost obrotów pośród 30 największych producentów MEMS. W zeszłym roku sprzedaż 9 z nich przekroczyła pułap 200 mln dolarów, podczas gdy rok wcześniej udało się to tylko 2 producentom. Zestawienie otwiera Hewlett-Packard, głównie za sprawą dużego popytu na głowice MEMS do drukarek atramentowych firmy, których sprzedaż wyniosła 850 mln dolarów. Kolejne miejsca należą odpowiednio do Texas Instruments oraz Robert Bosch. Na miejscu czwartym uplasowała się STMicroelectronics, która dzięki dobrej sprzedaży akcelerometrów wykorzystywanych m.in. w iPhone firmy Apple, zastąpiła na tej pozycji firmę Lexmark. Największy wzrost sprzedaży odnotował natomist Knowles Acoustics, producent mikrofonów MEMS (35% w skali rocznej). Znaczna poprawa obrotów była udziałem także firm Analog Devices oraz Avago Technologies (obydwie ok. 20% w skali rocznej).

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów