Dostawy serwerów w drugim kwartale 2017 roku wzrosną o 10%

| Gospodarka Artykuły

W pierwszym kwartale 2017 roku ze względu na sezonowy spadek popytu dostawy serwerów uległy zmniejszeniu, ale - zgodnie z najnowszymi badaniami rynku serwerów prowadzonymi przez DRAMeXchange - w drugim kwartale nastąpił wzrost sprzedaży o około 10%, w porównaniu do kwartału pierwszego. Patrząc w przyszłość, DRAMeXchange szacuje, że całkowita sprzedaż w drugiej połowie 2017 w porównaniu z pierwszą również wzrośnie o 10%. Będzie to efekt zamówień największych firm technologicznych, w tym Google'a, Amazona, Facebooka i Microsoftu.

Dostawy serwerów w drugim kwartale 2017 roku wzrosną o 10%

Analityk DRAMeXchange Mark Liu zauważa, że w pierwszym półroczu 2017 roku największy udział w globalnych dostawach serwerów miały Chiny z uwagi na zapotrzebowanie działających w regionie operatorów centrów danych. W rezultacie chińscy ODM-owi (Original Design Manufacturer) producenci serwerów, jak Huawei, Inspur i Sugon, realizowali w tym okresie więcej dostaw niż pierwotnie zakładano.

Topową trójką dostawców w pierwszym półroczu 2017 pozostały firmy Hewlett Packard Enterprise, Dell i Lenovo - w takiej właśnie kolejności - obejmując odpowiednio 18,1%, 17,5% oraz 6,4% całkowitego udziału w rynku. Te trzy największe firmy dostarczały głównie rozwiązania klasy korporacyjnej. Część ich dostaw przewidzianych na drugą połowę roku przeznaczona będzie dla amerykańskich centrów danych oraz na wymianę urządzeń związaną z przechodzeniem na nowe serwery wykorzystujące platformę Intel Purley.

- W drugiej połowie 2017 r. producenci typu ODM najwięcej zamówień otrzymają od takich potentatów, jak Google, Amazon, Facebook i Microsoft. Drugim największym źródłem zamówień będą Chiny, gdzie sieci centrów danych cały czas rozwija Baidu, Alibaba i Tencent. Oczekuje się, że trzy chińskie firmy technologiczne odpowiadać będą za około 10% tegorocznych globalnych dostaw serwerów - mówił Mark Liu.

Obecnie DRAMeXchange szacuje roczną stopę wzrostu wszystkich dostaw serwerów w roku 2017 na poziomie 4%. Produkty korporacyjne stanowić będą nadal nurt główny, z szacunkowym całkowitym udziałem wynoszącym 60%. Jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie centrów przetwarzania danych, oczekuje się, że w tym roku obejmą one około 30% globalnej sprzedaży serwerów.

źródło: I-Connect007

Zobacz również