W drugiej połowie roku wzrośnie światowy poziom wydatków na technologie informatyczne

| Gospodarka Artykuły

W 2017 roku spodziewany jest wzrost światowych wydatków na usługi IT o 4,5%, co oznacza znaczną poprawę w stosunku do zeszłorocznego wzrostu o 2,5%, przy czym na poprawę będzie miał wpływ silny trend uaktualniania infrastruktury i urządzeń mobilnych, szczególnie w drugiej połowie roku. Według najnowszych szacunków firmy International Data Corporation (IDC) całkowite wydatki na informatykę w bieżącym roku wyniosą 2,1 bln dolarów, a prognozy mówią o wzroście o kolejne 4% w roku 2018, ponieważ pozytywne tendencje mają być w przyszłym roku kontynuowane.

W drugiej połowie roku wzrośnie światowy poziom wydatków na technologie informatyczne

Łącznie z usługami telekomunikacyjnymi, które w tym roku wzrosną o ponad 2%, ogólny rynek ICT osiągnie w 2017 r. wartość 3,5 biliona dolarów.

Chmura wciąż na prowadzeniu

Najsilniejszy wzrost w bieżącym roku wygeneruje infrastruktura sprzętowa, oprogramowanie dla przedsiębiorstw oraz urządzenia mobilne. Dzięki upowszechnianiu cloud computingu dostawcy spodziewają się przyspieszyć inwestycje w centra przetwarzania danych, aby dotrzymać kroku rosnącemu zapotrzebowaniu na tego typu usługi. Całkowite wydatki na serwery wzrosną w tym roku o 4% i o 5% w roku 2018. Z kolei zapotrzebowanie na infrastrukturę jako usługę Infrastructure as a Service - IaaS) pozostanie stabilne, a wydatki osiągną około 25 mld dolarów w bieżącym roku i przekroczą 50 mld dolarów do roku 2020.

Sprzedaż smartfonów poprawi się w porównaniu do roku 2016

W ubiegłym roku nastąpiło znaczne spowolnienie na rynku smartfonów. Silniejszy wzrost spodziewany jest w drugiej połowie br., gdy producenci w prowadzą na rynek nową ofertę. Łączne wydatki na smartfony wzrosną w tym roku o 7% do 439 mld dolarów, co oznacza znaczną poprawę zeszłorocznego wzrostu o 1%.

Wydatki na oprogramowanie rosną, a rynek usług jest stabilny

W bieżącym roku o 7% wzrosną wydatki na oprogramowanie - do ponad 471 mld dolarów. Będą one napędzane przez ciągłe inwestycje w big data oraz analitykę, a także dalsze wdrażanie oprogramowania SaaS (Software-as-a-Service) i inne ważne segmenty wzrostowe. Wydatki na same usługi informatyczne wzrosną w tym roku o 3% dzięki usługom projektowym. W usługach telekomunikacyjnych wzrost będzie nadal wspierany przez stacjonarne i mobilne usługi transmisji danych, podczas gdy przychody z usług głosowych będą nadal spadać.

Region Azji i Pacyfiku będzie liderem wzrostu - motorem będą Chiny i Indie

Najsilniejszy regionalny wzrost wydatków na IT w bieżącym roku wystąpi w obszarze Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii) - przy stałych kursach walut wynieść ma 8%. Na drugim miejscu znajdą się Stany Zjednoczone ze wzrostem o 4%. Chiny i Indie spodziewają się, że w bieżącym roku ogólny wzrost wydatków na IT wyniesie 10% przy stabilnych walutach, choć w najbliższych latach w Chinach gospodarka będzie prawdopodobnie zwalniać. Wzrost wydatków na IT będzie słabszy, ale stabilny, w Europie Zachodniej (3%), Kanadzie (2%) i Japonii (2%) w miarę jak dojrzałe gospodarki doświadczać będą napięć (jak Brexit) i wyzwań demograficznych.

Rynki wschodzące wracają powoli

Rynki wschodzące, w tym Brazylia, Turcja i Nigeria, poprawią się w porównaniu z rokiem 2016, ale nadal będą powolne, biorąć pod uwagę historyczne standardy. Gdy Stany Zjednoczone pozostają największym rynkiem całości IT, Chiny są obecnie największym pojedynczym rynkiem urządzeń i będą odpowiadać w tym roku za prawie 25% wszystkich wydatków na PC, tablety, telefony i urządzenia peryferyjne.

źródło: IDC

Zobacz również