wersja mobilna
Online: 753 Piątek, 2018.06.22

Biznes

W drugiej połowie roku wzrośnie światowy poziom wydatków na technologie informatyczne

poniedziałek, 17 lipca 2017 12:55

W 2017 roku spodziewany jest wzrost światowych wydatków na usługi IT o 4,5%, co oznacza znaczną poprawę w stosunku do zeszłorocznego wzrostu o 2,5%, przy czym na poprawę będzie miał wpływ silny trend uaktualniania infrastruktury i urządzeń mobilnych, szczególnie w drugiej połowie roku. Według najnowszych szacunków firmy International Data Corporation (IDC) całkowite wydatki na informatykę w bieżącym roku wyniosą 2,1 bln dolarów, a prognozy mówią o wzroście o kolejne 4% w roku 2018, ponieważ pozytywne tendencje mają być w przyszłym roku kontynuowane.

Łącznie z usługami telekomunikacyjnymi, które w tym roku wzrosną o ponad 2%, ogólny rynek ICT osiągnie w 2017 r. wartość 3,5 biliona dolarów.

Chmura wciąż na prowadzeniu

Najsilniejszy wzrost w bieżącym roku wygeneruje infrastruktura sprzętowa, oprogramowanie dla przedsiębiorstw oraz urządzenia mobilne. Dzięki upowszechnianiu cloud computingu dostawcy spodziewają się przyspieszyć inwestycje w centra przetwarzania danych, aby dotrzymać kroku rosnącemu zapotrzebowaniu na tego typu usługi. Całkowite wydatki na serwery wzrosną w tym roku o 4% i o 5% w roku 2018. Z kolei zapotrzebowanie na infrastrukturę jako usługę Infrastructure as a Service - IaaS) pozostanie stabilne, a wydatki osiągną około 25 mld dolarów w bieżącym roku i przekroczą 50 mld dolarów do roku 2020.

Sprzedaż smartfonów poprawi się w porównaniu do roku 2016

W ubiegłym roku nastąpiło znaczne spowolnienie na rynku smartfonów. Silniejszy wzrost spodziewany jest w drugiej połowie br., gdy producenci w prowadzą na rynek nową ofertę. Łączne wydatki na smartfony wzrosną w tym roku o 7% do 439 mld dolarów, co oznacza znaczną poprawę zeszłorocznego wzrostu o 1%.

Wydatki na oprogramowanie rosną, a rynek usług jest stabilny

W bieżącym roku o 7% wzrosną wydatki na oprogramowanie - do ponad 471 mld dolarów. Będą one napędzane przez ciągłe inwestycje w big data oraz analitykę, a także dalsze wdrażanie oprogramowania SaaS (Software-as-a-Service) i inne ważne segmenty wzrostowe. Wydatki na same usługi informatyczne wzrosną w tym roku o 3% dzięki usługom projektowym. W usługach telekomunikacyjnych wzrost będzie nadal wspierany przez stacjonarne i mobilne usługi transmisji danych, podczas gdy przychody z usług głosowych będą nadal spadać.

Region Azji i Pacyfiku będzie liderem wzrostu - motorem będą Chiny i Indie

Najsilniejszy regionalny wzrost wydatków na IT w bieżącym roku wystąpi w obszarze Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii) - przy stałych kursach walut wynieść ma 8%. Na drugim miejscu znajdą się Stany Zjednoczone ze wzrostem o 4%. Chiny i Indie spodziewają się, że w bieżącym roku ogólny wzrost wydatków na IT wyniesie 10% przy stabilnych walutach, choć w najbliższych latach w Chinach gospodarka będzie prawdopodobnie zwalniać. Wzrost wydatków na IT będzie słabszy, ale stabilny, w Europie Zachodniej (3%), Kanadzie (2%) i Japonii (2%) w miarę jak dojrzałe gospodarki doświadczać będą napięć (jak Brexit) i wyzwań demograficznych.

Rynki wschodzące wracają powoli

Rynki wschodzące, w tym Brazylia, Turcja i Nigeria, poprawią się w porównaniu z rokiem 2016, ale nadal będą powolne, biorąć pod uwagę historyczne standardy. Gdy Stany Zjednoczone pozostają największym rynkiem całości IT, Chiny są obecnie największym pojedynczym rynkiem urządzeń i będą odpowiadać w tym roku za prawie 25% wszystkich wydatków na PC, tablety, telefony i urządzenia peryferyjne.

źródło: IDC

 

Powiązane artykuły

» Otwarto Centrum Informatyczne Świerk


World News 24h

piątek, 22 czerwca 2018 18:00

Speculation has been circulating that Qualcomm will return to TSMC for 7nm. Industry sources believe that the foundry with its 7nm FinFET process node will win back its major contract with the US chip vendor at the end of 2018 or early 2019. Qualcomm will place orders for its next-generation Snapdragon 800 chip series with TSMC given the foundry's more competitive 7nm node manufacturing, according to the sources. Qualcomm will also have TSMC fabricate its 5G modem chips, said the sources. TSMC had long been Qualcomm's foundry partner before Samsung won 14nm and 10nm Snapdragon chip orders. Qualcomm started to partner with TSMC in the development of 65nm chips in 2006, and the pair extended their collaboration to 45nm and 28nm process manufacturing.

więcej na: www.digitimes.com