Otwarto Centrum Informatyczne Świerk

W ubiegłym tygodniu otwarto Centrum Informatyczne Świerk (CIŚ), część Narodowego Centrum Badań Jądrowych, która ma zapewnić wsparcie informatyczne dla rozwoju polskiej energetyki jądrowej i konwencjonalnej. W centrum budowany jest jeden z najpotężniejszych superkomputerów w Polsce. Dotychczas nie osiągnął on jeszcze swojej docelowej mocy obliczeniowej ponieważ dostarczono 70% sprzętu. Koszt Centrum Informatycznego Świerk wyniósł 98 mln zł, a projekt sfinansowany został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Posłuchaj
00:00

Centrum Informatyczne Świerk prowadzić będzie badania, które pozwolą zbudować w Polsce bezpieczne elektrownie jądrowe. Podczas otwarcia szef zespołu CIŚ prof. Wojciech Wiślicki przypomniał, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę w Polsce dwóch elektrowni jądrowych, a rozwój energetyki jądrowej stwarza spore wymagania dotyczące przetwarzania danych, na które odpowiedzią jest właśnie Centrum Informatyczne Świerk.

W CIŚ mają być m.in. wykonywane symulacje rozprzestrzeniania się różnych substancji w atmosferze - również tych promieniotwórczych - oraz związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju obliczenia dotyczące dystrybucji energii w sieciach przesyłowych. Będą tam też prowadzone badania dla technologii medycznych i dla CERN.

Powstający w Świerku superkomputer wykorzystuje dość nietypowy system chłodzenia, stosowany np. w reaktorach jądrowych - do chłodzenia serwerów stosuje się ciepłą wodę 40°C. Tak ciepły płyn wystarczy, by chłodzić komputery, których temperatura podczas pracy może osiągać 80°C. - Wiele osób uważa, że chłodzenie gorącą wodą nie ma sensu. Ma sens. Stosowanie tak ciepłej wody znacznie upraszcza system schładzania serwerów - wyjaśniał Piotr Wasiuk, administrator w CIŚ. - Jeśli serwery ochładza się za pomocą zimnej wody, płyn trzeba chłodzić do temperatury maksymalnie 15°C za pomocą systemów podobnych jak te w lodówce, a to niesie za sobą duże straty energii. W przypadku technologii ciepłowodnej woda chłodzona jest bezpośrednio powietrzem - dodał Piotr Wasiuk.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: CIŚ

Powiązane treści
W drugiej połowie roku wzrośnie światowy poziom wydatków na technologie informatyczne
W Świerku powstanie najpotężniejszy superkomputer w Polsce
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Aktualności
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Mikrokontrolery i IoT
Coraz więcej możliwości komunikacji satelitarnej w IoT
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów