W Świerku powstanie najpotężniejszy superkomputer w Polsce

W ramach rozpoczętego cyklu przetargów Narodowe Centrum Badań Jądrowych zamierza pozyskać infrastrukturę obliczeniową o łącznej wydajności rzędu 500 TFLOPS, czyli 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. To wydajność porównywalna z około 20 tysiącami komputerów osobistych. Obecnie da to klastrowi w Centrum Informatycznym Świerk pewne miejsce wśród sześćdziesięciu najszybszych superkomputerów na świecie. Taką mocą obliczeniową nie dysponuje żaden ośrodek w kraju.

Posłuchaj
00:00

Klaster tworzony z myślą o wsparciu polskiej energetyki i nauki dysponuje obecnie 1920 rdzeniami obliczeniowymi, 7,5 TB pamięci RAM i 560 TB przestrzeni dyskowej. Teoretyczna wydajność tak skonfigurowanej infrastruktury to 17,25 TFLOPS. Instalacja wykorzystywana jest przede wszystkim do  testów i analizy wymogów stawianych przez specjalistyczne oprogramowanie.

Znaczenie rozbudowy klastra podkreśla prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ - Planowany zakup to milowy krok na drodze do stworzenia odpowiedniego zaplecza informatycznego dla polskiego programu energetyki jądrowej. Pozyskane moce obliczeniowe będą również ważnym elementem realizowanych przez nas projektów naukowo-badawczych.

Architekturę najpotężniejszego superkomputera w Polsce zaplanowano z myślą o najwyższej wydajności i odpowiedniej efektywności energetycznej. Sprzęt wykorzystywać będzie najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie chłodzenia, zasilania oraz wydajności systemów dyskowych.

- Zdecydowaliśmy się na chłodzenie wodą, ponieważ odprowadza ona ciepło niemal 4000 razy skuteczniej niż powietrze. Dzięki takiej technologii uzyskamy skokowy wzrost efektywności energetycznej, czyli wydajności przypadającej na jednostkę mocy zasilającą komputer. Rosnące zapotrzebowanie na zasoby obliczeniowe w połączeniu z wysokością nakładów finansowych niezbędnych do utrzymania ogromnej ilości "prądożernego" sprzętu powodują, że dzisiaj sztuką staje się nie tyle osiągnięcie wielkiej wydajności za wszelką cenę, co maksymalne wykorzystanie każdego procesora i każdego wata energii - wyjaśnia kierujący Działem Infrastruktury Obliczeniowej CIŚ mgr inż. Adam Padée.

Eksperci z Narodowego Centrum Badań Jądrowych szacują, że w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań wykorzystujących wymuszony obieg powietrza, nowa technologia pozwoli zaoszczędzić nawet 80% prądu zużywanego do chłodzenia. Dalszą redukcję kosztów przyniosą energooszczędne procesory nowej generacji oraz inteligentne zarządzanie całym systemem.

źródło: Centrum Informatyczne Świerk

Powiązane treści
Superkomputer Prometheus gotowy do pracy
Otwarto Centrum Informatyczne Świerk
Na AGH powstanie Prometheus - najpotężniejszy superkomputer w historii Polski
Politechnika Gdańska kupuje nowy superkomputer
Superkomputer "Zeus" z AGH ponownie najlepszy w Polsce
Atende zbuduje klaster obliczeniowy za 4,67 mln zł
Komputer "Zeus" z krakowskiego Cyfronetu najszybszy w Europie Środkowo-Wschodniej
Superkomputer Centrum Informatycznego Świerk otrzyma elementy za 14 mln zł
Superkomputer IBM BlueGene/Q na Uniwersytecie Warszawskim
IBM symuluje 530 miliardów neuronów przy pomocy superkomputera
AMD zapewnia moc obliczeniową najpotężniejszego na świecie superkomputera "Titan"
Superkomputer IBM’a ponownie najszybszy na świecie
Nowy superkomputer zostanie oparty na procesorach ARM
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Aktualności
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Aktualności
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Produkcja elektroniki
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Zasilanie
Nowy moduł Semikron Danfoss z tranzystorami ROHM 2kV SiC MOSFET zwiększa wydajność systemów solarnych SMA
Projektowanie i badania
IQM zainstaluje pierwszy w Polsce komputer kwantowy
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów