Komputer "Zeus" z krakowskiego Cyfronetu najszybszy w Europie Środkowo-Wschodniej
| Gospodarka ArtykułyPo raz kolejny z rzędu komputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce. Znalazł się też na 145 miejscu prestiżowej listy pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata, której najnowsza edycja została ogłoszona 18 listopada 2013 r. na konferencji SC13 w Denver. W najbliższych miesiącach pojawi się szansa na awans "Zeusa" w światowych rankingach - Cyfronet otrzymał niedawno od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dofinansowanie w wysokości 105 mln zł.
Krakowski superkomputer zawiera aktualnie 25468 rdzeni obliczeniowych o łącznej teoretycznej mocy obliczeniowej 373 Tflops, 60 TB pamięci operacyjnej RAM oraz pamięć dyskową o pojemności 2,3 PB (petabajta). Klaster "Zeus" zbudowany jest z ponad tysiąca trzystu pojedynczych serwerów typu "blade" firmy Hewlett-Packard, połączonych ze sobą za pomocą sieci Infiniband o prędkości 40 Gb/s. Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Scientific Linux.
Sieć łącząca serwery wchodzące w skład "Zeusa" umożliwia przesłanie zawartości całej płyty DVD w czasie nieco przekraczającym jedną sekundę, a przestrzeń dyskowa, przeznaczona dla użytkowników klastra, byłaby w stanie pomieścić zawartość niemal 500 tysięcy takich płyt.
Superkomputer ACK Cyfronet AGH wykorzystywany jest do obliczeń przede wszystkim z dziedziny chemii, biologii, nanotechnologii, astrofizyki, fizyki kwantowej, a także skomplikowanych i wymagających wielkich zasobów obliczeń z innych dziedzin nauki. Dostęp do zasobów jest bezpłatny dla wszystkich osób prowadzących działalność naukową.
Komputer "Zeus" jest częścią ogólnopolskiej infrastruktury gridowej stworzonej w ramach programu PL-Grid, współfinansowanego m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
"Zeus" jest najwydajniejszym komputerem w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W obecnej edycji listy Top500 - na miejscu 221 - znalazł się także komputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego - BlueGene/Q o wydajności 189 Tflops.
Najszybszym superkomputerem na świecie jest obecnie chiński Tianhe-2, którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,96 Pflops. Na liście TOP500 dominują maszyny ze Stanów Zjednoczonych - 264 jednostki, które stanowią 52,8%. Kolejne pozycje zajmują Chiny z 63 jednostkami (12,6%) i Japonia mająca 28 superkomputerów (5,6%). Polska z dwiema jednostkami znajduje się na 20 miejscu w rankingu krajów.
źródło i zdjęcie: Cyfronet AGH