IBM symuluje 530 miliardów neuronów przy pomocy superkomputera

| Gospodarka Artykuły

IBM zaprezentował na listopadowej konferencji Supercomputing 2012 kolejny kamień milowy w realizacji ostatecznej wizji programu poznawczego DARPA, zwanego SyNAPSE - Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics. Program ogłoszony w 2008 r. ma na celu opracowanie technologii elektronicznych maszyn neuromorficznych (symulujących mózg) z możliwością skalowania do poziomów biologicznych.

IBM symuluje 530 miliardów neuronów przy pomocy superkomputera

Technologia ma wykorzystywać poznawczą architekturę obliczeniową złożoną z 10 mld neuronów i 100 bilionów synaps (szacowana liczba synaps w mózgu człowieka). IBM twierdzi, że teraz może osiągnąć cel dzięki systemowi "TrueNorth" działającemu na drugim najszybszym na świecie superkomputerze w Lawrence Livermore National Lab - Blue Gene/Q Sequoia - wykorzystującym 1572864 rdzeni procesorów i 1,5 PB pamięci.

Uzyskano bezprecedensową skalę 2084 miliardów rdzeni neurosynaptycznych zawierających 530 mld neuronów i 137 bilionów synaps działających tylko 1542 razy wolniej niż w czasie rzeczywistym. Nie jest to biologicznie realistyczna symulacja ludzkiego mózgu. Obliczenia, pamięć i komunikacja są ukierunkowane na inżynierskie cele maksymalizacji funkcji, minimalizacji kosztów oraz zaprojektowania kompleksowej implementacji sprzętowej.

Rdzeń neurosynaptyczny, fot. IBMRdzeń neurosynaptyczny jest kluczowym budulcem modułowej architektury neuromorficznej. Zawiera podstawowe elementy wymieniane w neurologii, w tym 256 neuronów, 1024 aksony i 256 × 1024 synaps wykorzystujących pamięć SRAM. Umieszczone jest to na powierzchni 4,2 mm² przy użyciu procesu SOI 45nm.

Naukowcy mają również opracowany największy schemat długodystansowych połączeń występujących w mózgu małpy. Jest to sieć ponad 2 mld neurosynaptycznych rdzeni, które są podzielone na 77 regionów wzorowanych na odpowiednich obszarach mózgu. Dla wsparcia systemu "TrueNorth" IBM opracował specjalistyczny symulator i kompilator służący do utworzenia mapy sieci połączeń mózgowych makaka.

źródło: kurzweilai.net
zdjęcie: IBM

Zobacz również