Nowy superkomputer zostanie oparty na procesorach ARM

Większa wydajność procesora wykonanego w architekturze ARM od układu CPU x86 wynika z samej wewnętrznej konstrukcji obu urządzeń, poinformowała Nvidia. Przez to układy ARM są najlepszym rozwiązaniem spełniającym wymogi wydajnego przetwarzania danych na nadchodzące lata.

Posłuchaj
00:00

 

Dyrektor oddziału marketingu Tesla w Nvidii, Sumit Gupta, powiedział, że jedyną realną przewagą systemów x86 jest to, że są one w stanie szybciej funkcjonować w systemach operacyjnych takich jak Windowsy Microsoftu. Jednak jeżeli porównać maksymalną wydajność przy minimalnym poborze prądu, przyszłość należy do ARM, również w odniesieniu do superkomputerów, stwierdził Gupta.

Obecnie Nvidia dostarcza układy m.in. do Centrum Superkomputerowego w Barcelonie (CNS), w którym powstaje hybrydowy superkomputer w całości oparty na wydajnych energetycznie procesorach ARM Tegra oraz wysokowydajnych procesorach graficznych wykonanych w architekturze CUDA Nvidii w ramach europejskiego projektu o nazwie Mont-Blanc.

Marcin Tronowicz

Powiązane treści
Politechnika Gdańska kupuje nowy superkomputer
Superkomputer Centrum Informatycznego Świerk otrzyma elementy za 14 mln zł
W Świerku powstanie najpotężniejszy superkomputer w Polsce
IBM symuluje 530 miliardów neuronów przy pomocy superkomputera
AMD zapewnia moc obliczeniową najpotężniejszego na świecie superkomputera "Titan"
Firma ARM wprowadza serię najbardziej energooszczędnych, 64-bitowych procesorów Cortex A50
Obliczenia z jednego atomu
Superkomputer IBM’a ponownie najszybszy na świecie
Procesory wielordzeniowe wymagają oprogramowania równoległego
Intel został partnerem ARM w układach graficznych
ARM zwiększa przewagę na rynku cyfrowych urządzeń domowych
ARM zainwestował w nową firmę z branży inteligentnej sieci
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Kryzys na Bliskim Wschodzie zagraża produkcji układów scalonych. Widmo niedoborów helu i bromu
Komponenty
Wyścig o chipy dla AI. IBM i Lam Research inwestują w litografię sub-1-nm
Produkcja elektroniki
Infineon umacnia pozycję lidera na globalnym rynku mikrokontrolerów
Produkcja elektroniki
80 milionów chipów dziennie. Indie wyrastają na nowy hub w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników
Komponenty
Sojusz SK hynix i Applied Materials. Centrum EPIC za 5 mld USD przyspieszy rozwój pamięci HBM
Projektowanie i badania
Creotech Instruments otwiera krakowskie biuro w KPT. To strategiczny krok dla polskiej branży kosmicznej
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi krajowe
Targi Euro Target Show 2026
Magazyn
Marzec 2026
Magazyn
Luty 2026

Jak kompensować moc bierną w małej firmie, by płacić mniej za energię bierną?

Z reguły małej firmy nie stać na zakup automatycznego kompensatora mocy biernej. Niemniej, sytuacja nie jest bez wyjścia i w tym artykule na prostym przykładzie pokazane zostało podejście do rozwiązania problemu mocy biernej.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów