Amerykański Xilinx kupuje chiński startup pracujący nad sztuczną inteligencją

| Gospodarka Aktualności

Firma Xilinx kupiła DeePhi - zatrudniający 200 osób startup, pracujący w Pekinie nad sztuczną inteligencją (AI). Transakcja jest dowodem na globalną skalę i dynamikę rynku AI. Analitycy twierdzą, że posunięcie to prawdopodobnie miało na celu przechwycenie trudnych do znalezienia talentów z dziedziny głębokiego uczenia i jednocześnie już rozwijanego oprogramowania do tworzenia sieci neuronowych wykorzystujących układy FPGA Xilinx. Xilinx nie ujawnia warunków finansowych przejęcia, ale deklaruje, że zamierza nadal inwestować w grupę z Pekinu.

Amerykański Xilinx kupuje chiński startup pracujący nad sztuczną inteligencją

Firma DeePhi, założona w 2016 roku przez grupę z uniwersytetów Tsinghua i Stanford, ma doświadczenie w głębokiej kompresji i optymalizacji sieci neuronowych. Opracowała już dwie architektury sprzętowe: Arystoteles uruchamia konwolucyjne (splotowe) sieci neuronowe do rozpoznawania wideo i obrazowania, a Kartezjusz obsługuje rekurencyjne i inne sieci neuronowe do rozpoznawania mowy, i działa na układach FPGA Xilinx.

Przypuszcza sie, że DeePhi jest źródłem przyspieszenia w zakresie technologii głębokiego uczenia w procesorze Exynos 9810 firmy Samsung, który jest wykorzystywany w smartfonie Galaxy S9. Samsung jest jednym z 10 graczy, którzy w zeszłym roku zainwestowali w DeePhi ponad 40 milionów dolarów. Pozostali inwestorzy to Mediatek i siedem, głównie chińskich, grup venture capital.

Porozumienie Xilinxa i DeePhi dowodzi, że szybko rozwijający się przemysł wyprzedza rządowe obawy dotyczące własności technologii, takich jak sztuczna inteligencja, które zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone uznały za krytyczne.

źródło: EE Times