Pierwszy pacjent z chipem mózgowym Neuralink grał online w szachy

| Gospodarka Aktualności

Neuralink Elona Muska ujawnił pierwszego pacjenta poruszającego kursorem na komputerze za pomocą wszczepionego urządzenia. Dzieje się to w kilka miesięcy po ogłoszeniu przez firmę pierwszego udanego implantu u człowieka - w styczniu bieżącego roku. Pacjenta Nolanda Arbaugha, który został sparaliżowany poniżej ramion po wypadku podczas nurkowania, można było zobaczyć w dziewięciominutowej transmisji na żywo w serwisie X, podczas której używał kursora do gry w szachy online.

Pierwszy pacjent z chipem mózgowym Neuralink grał online w szachy

Noland Arbaugh podczas prezentacji powiedział, że użył implantu mózgowego także, by zagrać w grę Civilization VI. Po wypadku Neuralink dał mu możliwość zrobienia tego ponownie - grał przez osiem godzin z rzędu.

Celem firmy Neuralink jest połączenie ludzkich mózgów z komputerami, by pomóc w walce ze złożonymi schorzeniami neurologicznymi. Pacjentowi wprowadza się do czaszki urządzenie wielkości monety, które za pomocą mikroskopijnych drutów odczytuje aktywność neuronów i przesyła bezprzewodowo sygnał do jednostki odbiorczej. Firma przeprowadziła wcześniej udane próby wykorzystania chipa mózgowego na świniach i stwierdziła, że ​​małpy potrafią grać w podstawową wersję gry wideo Pong.

Chociaż rozwój chipa w przypadku ludzi jest naprawdę obiecujący, pacjent Noland Arbaugh wspomniał, że nowa technologia nie jest doskonała i "wystąpiły pewne problemy". Jednak wcześniejsze zastrzeżenia wysuwane przez amerykańską FDA - takie jak obawy dotyczące baterii litowej urządzenia czy możliwości migracji drobnych drutów implantu do innych obszarów mózgu - zostały oddalone, co doprowadziło do wprowadzenia pierwszego zatwierdzonego implantu.

Konkurenci firmy Neuralink również poczynili postępy w dziedzinie technologii neuronowej, starając się przenieść ją z prototypu do produktu komercyjnego. École Polytechnique Fédérale w Lozannie w Szwajcarii umożliwiła sparaliżowanemu mężczyźnie przejście dzięki myśleniu o związanych z tym ruchach.

Technologia neuronowa rozwijana przez Szwajcarów i firmę Elona Muska, opiera się na energii elektrycznej wytwarzanej w 86 miliardach neuronów w ludzkim mózgu, połączonych ze sobą synapsami, które generują i wysyłają niewielki impuls elektryczny między neuronami. Naukowcy opracowali też urządzenia, które potrafią wykryć część z tych sygnałów za pomocą nieinwazyjnej nakładki na głowę.

Obecnie technologia znana jako interfejs mózg-komputer jest przedmiotem wielu badań i inwestycji na rynku znanym jako Medtech, który do 2028 r. może być wart przeszło 748 mld dolarów.

źródło: Electronic Specifier