Chipy wysokiej częstotliwości zwiastują nową generację w technologii transmisji danych

| Gospodarka Artykuły

Nowy, elektroniczny układ pracujący na wysokiej częstotliwości, zdolny do przesyłania dziesiątek gigabitów danych na sekundę - czyli o przepustowości przewyższającej najszybsze połączenia internetowe - opracowali inżynierowie z University of California w Davis. Chip zaprojektowali wspólnie Omeed Momeni, uniwersytecki adiunkt w dziedzinie inżynierii elektrycznej i komputerowej, oraz doktor Hossein Jalili. Prototypowy układ pracuje na częstotliwości 370 GHz i paśmie 52 GHz.

Chipy wysokiej częstotliwości zwiastują nową generację w technologii transmisji danych

Dla porównania, fale radiowe FM to zakres między 87,5 a 108 MHz; sieci komórkowe 4G i LTE działają na ogół w zakresie od 800 MHz do 2,6 GHz z szerokością pasma do 20 MHz.

Większość nowoczesnych urządzeń elektronicznych przeznaczona jest do pracy na niższych częstotliwościach. Rosnące zapotrzebowanie na szybszą komunikację oraz m.in. nowe aplikacje w zakresie obrazowania powodują powstawanie technologii działających na wyższych częstotliwościach.

- Teoretycznie sieci komórkowe 4G osiągnęły już granicę szybkości transmisji danych. Ponieważ nadal migrujemy do systemów, takich jak cloud computing czy sieci komórkowe nowej generacji, potrzeba szybkości rośnie. Wyższe częstotliwości oznaczają większą przepustowość, a większa przepustowość oznacza większą szybkość transmisji danych - mówił Omeed Momeni.

źródło: Phys.org
zdjęcie: Maria Ines Perez-Vargas/UC Davis (na zdjęciu Hossein Jalili)