wersja mobilna
Online: 421 Poniedziałek, 2018.06.18

Biznes

Miniaturyzacja napędza rynek zintegrowanych komponentów pasywnych

poniedziałek, 19 lutego 2018 12:14

Miniaturyzacja i wysoka integracja to obecnie dwa kluczowe czynniki napędzające rozwój rynku zintegrowanych pasywnych komponentów elektronicznych IPD - Integrated Passive Devices. Czynniki te są najważniejsze w przypadku aplikacji konsumenckich, a zwłaszcza elektroniki mobilnej, w których lżejsze i mniejsze urządzenia oznaczają nowoczesność.

Pod skrótem "IPD" kryją się filtry, układy dopasowujące, tłumiki i inne typowe rozwiązania układowe wykorzystywane w elektronice - ale nie dyskretne, tylko zintegrowane - które przypominają z zewnątrz układ scalony. Zapewnienie rozwoju i miniaturyzacja wymagają też stosowania komponentów niskoprofilowych.

IPD bazujące na cienkowarstwowych technikach produkcji są wykorzystywane do ochrony elektromagnetycznej (EMI) i antystatycznej (ESD) układów elektronicznych: interfejsów, magistral oraz układów front-end systemów komunikacji bezprzewodowej, do balunów, diplekserów i elementów dopasowania anteny. Zadania takie są realizowane przez kondensatory, indukcyjności i rezystory produkowane za pomocą cienkowarstwowych technologii osadzania warstw aktywnych na podłożach izolacyjnych (patrz rysunek).

Poza rozwiązaniami planarnymi w obiegu są też w użyciu struktury 3D i kondensatory krzemowe, które zapewniają wysoki stopień miniaturyzacji. Tłumiki i ochronniki mają w jednej obudowie z elementami pasywnymi także diody Zenera TVS.

W 2017 roku cały rynek zintegrowanych komponentów pasywnych wyniósł 750 mln dolarów i zdaniem Yole Developpement w 2022 roku osiągnie 1 mld dolarów 60% z tej sumy przypada na elementy wykorzystywane w ochronie EMI/ESD, a następnie podzespoły pracujące w układach front-end układów komunikacji radiowej w.cz., a dalej te niezbędne do odsprzęgania i blokowania zasilania w układach cyfrowych.

Głównym materiałem podłożowym dla IPD do ochrony EMI/ESD jest krzem, a dla komponentów pracujących w zakresie w.cz. wykorzystywane jest szkło, które ma mniejsze ograniczenia wynikające ze strat wtrąceniowych i straty dielektryczne. W mniejszym stopniu materiałem podłożowym jest też GaAs, ale jego znaczenie w opisanym sektorze ma rosnąć na skutek dobrych właściwości szumowych i niezłej liniowości.

Jak wspomniano wcześniej, IPD mają wiele zastosowań i duży potencjał w wielu obszarach. W połączeniu z szeroką gamą rozwiązań, tworzy to duży i rozproszony łańcuch dostaw i różne typy producentów. Pewną orientację zaangażowania w tytułowej tematyce poszczególnych firm przybliżają rysunki.

Producenci IPD i obszary ich aktywności Podział aplikacyjny rynku IPD
 

World News 24h

poniedziałek, 18 czerwca 2018 12:09

Apple may not be as loud about its plans to create a self-driving car as Google or Uber, but the company is still in the game. According to The Information, Apple has just hired Jamie Waydo, a prominent engineer from Waymo's autonomous vehicle unit. Apple's project, currently code-named Titan, could likely benefit from the excitement over such a high-profile executive. It could mean that the company is closer to a prototype, or that it's ready to start showing off its progress. Either way, Apple needs to ramp things up if its to remain relevant in the highly-competitive arena of self-driving cars.

więcej na: www.engadget.com