wersja mobilna
Online: 673 Czwartek, 2018.03.22

Biznes

Miniaturyzacja napędza rynek zintegrowanych komponentów pasywnych

poniedziałek, 19 lutego 2018 12:14

Miniaturyzacja i wysoka integracja to obecnie dwa kluczowe czynniki napędzające rozwój rynku zintegrowanych pasywnych komponentów elektronicznych IPD - Integrated Passive Devices. Czynniki te są najważniejsze w przypadku aplikacji konsumenckich, a zwłaszcza elektroniki mobilnej, w których lżejsze i mniejsze urządzenia oznaczają nowoczesność.

Pod skrótem "IPD" kryją się filtry, układy dopasowujące, tłumiki i inne typowe rozwiązania układowe wykorzystywane w elektronice - ale nie dyskretne, tylko zintegrowane - które przypominają z zewnątrz układ scalony. Zapewnienie rozwoju i miniaturyzacja wymagają też stosowania komponentów niskoprofilowych.

IPD bazujące na cienkowarstwowych technikach produkcji są wykorzystywane do ochrony elektromagnetycznej (EMI) i antystatycznej (ESD) układów elektronicznych: interfejsów, magistral oraz układów front-end systemów komunikacji bezprzewodowej, do balunów, diplekserów i elementów dopasowania anteny. Zadania takie są realizowane przez kondensatory, indukcyjności i rezystory produkowane za pomocą cienkowarstwowych technologii osadzania warstw aktywnych na podłożach izolacyjnych (patrz rysunek).

Poza rozwiązaniami planarnymi w obiegu są też w użyciu struktury 3D i kondensatory krzemowe, które zapewniają wysoki stopień miniaturyzacji. Tłumiki i ochronniki mają w jednej obudowie z elementami pasywnymi także diody Zenera TVS.

W 2017 roku cały rynek zintegrowanych komponentów pasywnych wyniósł 750 mln dolarów i zdaniem Yole Developpement w 2022 roku osiągnie 1 mld dolarów 60% z tej sumy przypada na elementy wykorzystywane w ochronie EMI/ESD, a następnie podzespoły pracujące w układach front-end układów komunikacji radiowej w.cz., a dalej te niezbędne do odsprzęgania i blokowania zasilania w układach cyfrowych.

Głównym materiałem podłożowym dla IPD do ochrony EMI/ESD jest krzem, a dla komponentów pracujących w zakresie w.cz. wykorzystywane jest szkło, które ma mniejsze ograniczenia wynikające ze strat wtrąceniowych i straty dielektryczne. W mniejszym stopniu materiałem podłożowym jest też GaAs, ale jego znaczenie w opisanym sektorze ma rosnąć na skutek dobrych właściwości szumowych i niezłej liniowości.

Jak wspomniano wcześniej, IPD mają wiele zastosowań i duży potencjał w wielu obszarach. W połączeniu z szeroką gamą rozwiązań, tworzy to duży i rozproszony łańcuch dostaw i różne typy producentów. Pewną orientację zaangażowania w tytułowej tematyce poszczególnych firm przybliżają rysunki.

Producenci IPD i obszary ich aktywności Podział aplikacyjny rynku IPD
 


World News 24h

czwartek, 22 marca 2018 14:06

Lytro burst onto the scene in 2011 with its then-unprecedented "light field" technology that powered an oddly-shaped camera with the ability to refocus pictures after they're taken. The first $400 camera arrived in 2012, however, after a pivot to virtual reality and pro cameras, TechCrunch reports the company will be acquired by Google. According to unnamed sources, Google is mostly grabbing the company's technology and patents for about $40 million, with some employees having already departed.

więcej na: www.engadget.com