Producenci komponentów pasywnych poszukują nowych aplikacji dla ożywienia sprzedaży

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Tajwańscy producenci kondensatorów zwracają się coraz bardziej w kierunku opracowywania nowych przemysłowych zastosowań dla elementów pasywnych, ponieważ ich dostawy zostały dotknięte bardzo poważnym zmniejszeniem popytu na maszyny do "wydobywania" kryptowalut, co jest efektem gwałtownych spadków ich cen. Jak podają źródła, cena Bitcoina spadła niedawno poniżej 4 tys. dolarów, czyli znacznie poniżej poziomu kosztów wydobycia wynoszących 6 tys. dolarów. Z kolei cena Ethereum spadła do 115 dolarów z 1377 notowanych w styczniu bieżącego roku.

Producenci komponentów pasywnych poszukują nowych aplikacji dla ożywienia sprzedaży

Twarde lądowanie kryptowalut zwiększyło zapasy komponentów pasywnych i maszyn wydobywczych, a koparki używane stały się, według doniesień, dostępne za zaledwie 5% ceny nowych, co jeszcze bardziej obniżyło popyt na maszyny nowe. Po zwiększeniu zdolności produkcyjnych, by sprostać wcześniejszemu zapotrzebowaniu, producenci kondensatorów zaczęli od trzeciego kwartału 2018 roku odczuwać także skutki handlowego sporu USA-Chiny oraz słabnącej na całym świecie sprzedaży nowych samochodów, smartfonów, notebooków i tabletów.

Oczekuje się, że obecne powstawanie zapasów u producentów komponentów pasywnych w pierwszym kwartale 2019 r. obniży ich notowania o dalsze 10-20%. Źródła branżowe zwracają jednocześnie uwagę, że producenci, co do ogólnych perspektyw biznesowych dla pasywnych komponentów w przyszłości, jednak nie są pesymistami. Zapotrzebowanie rynku w zakresie ich podstawowych zastosowań nadal istnieje i możliwe jest badanie wielu nowych, potencjalnych rynków, w tym dotyczących technologii 5G.

źródło: DigiTimes

Zobacz również