Nie żyje profesor Stephen Hawking

| Gospodarka Artykuły

W wieku 76 lat, po długiej walce z chorobą neuronu ruchowego, zmarł największy umysł naszego pokolenia - fizyk, profesor Stephen Hawking. Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) - chorobę Lou Gehriga - zdiagnozowano u niego w wieku 21 lat. Świat będzie pamiętał Stephena Hawkinga dzięki jego przełomowej pracy nad początkami wszechświata, przestrzeni i czasu oraz czarnymi dziurami. W 2014 roku powstał film o życiu naukowca pt. "Teoria wszystkiego".

Nie żyje profesor Stephen Hawking

Stephen Hawking urodził się w Oxfordzie w Anglii, 8 stycznia 1942 roku. Był najdłużej żyjącym pacjentem z ALS. Przez lata był w stanie porozumiewać się tylko przez indywidualnie dopasowaną technologię, wykorzystując ograniczoną kontrolę mięśni, by uaktywniać wirtualną klawiaturę komputerową. Pod koniec stracił niemal całą kontrolę nad każdym mięśniem w swoim ciele.

W 1974 roku, w wieku zaledwie 32 lat, stał się jednym z najmłodszych członków prestiżowego brytyjskiego Towarzystwa Królewskiego. Pięć lat później został profesorem matematyki na Uniwersytecie w Cambridge. Jego sława wyszła poza środowisko akademickie w 1988 roku wraz z wydaniem książki "Krótka historia czasu", która wyjaśniała naturę wszechświata nienaukowcom i sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie.

źródło: Herald Sun

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie