Sześć drużyn z Polski pojedzie na zawody łazików University Rover Challenge

| Gospodarka Artykuły

W zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się w dniach 31 maja - 2 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, weźmie udział sześć polskich zespołów. Kwalifikacje do rywalizacji uzyskało 36 studenckich drużyn z 10 krajów. Chęć wystartowania w zawodach zgłosiła rekordowa liczba 95 zespołów z całego świata.

Sześć drużyn z Polski pojedzie na zawody łazików University Rover Challenge

Najwięcej drużyn - 11 - reprezentować będzie Stany Zjednoczone, a po 6 Kanadę i Polskę. Pięć zespołów będzie z Indii, trzy z Bangladeszu i po jednym z Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii. Z Polski na zawody pojadą łaziki marsjańskie zespołów: Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, KNR Team z Politechniki Warszawskiej, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Raptors z Politechniki Łódzkiej oraz University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.

University Rover Challenge to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów, rozgrywane na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Studenckie łaziki mają do wykonania szereg zadań, jak np. pobranie próbek gruntu, dokonanie napraw w zepsutym urządzeniu czy pokonanie przeszkód terenowych.

W University Rover Challenge zespoły z polskich uczelni uczestniczą od 2009 roku. Od tego czasu łaziki z Polski zwyciężyły już pięciokrotnie.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również