Polskie łaziki marsjańskie ponownie zwycięzcami University Rover Challenge
| Gospodarka ArtykułyW Stanach Zjednoczonych na pustyni w stanie Utah zakończyły się tegoroczne zawody University Rover Challenge. Pierwsze miejsce zajęli studenci z drużyny Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej startujący z pojazdem Legendary III. Z kolei zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, czyli konstruktorzy łazika Scorpio IV, zajął miejsce trzecie. Tuż za podium znalazł się zespół z Politechniki Białostockiej z łazikiem #next. W konkursie University Rover Challenge polscy studenci wygrali już po raz czwarty.
Do tegorocznej edycji rywalizacji łazików zgłosiły się 44 zespoły z ośmiu krajów. Do finału zakwalifikowały się 23 drużyny z sześciu krajów. Na pustyni w stanie Utah wystartowało siedem zespołów z USA, pięć z Indii, cztery drużyny z Kanady i po jednej z Egiptu i Bangladeszu. Polskę reprezentowało aż pięć zespołów. Oprócz wyżej wymienionych, w zawodach wystartował też łazik ARES zbudowany na Politechnice Warszawskiej oraz pojazd przygotowany przez zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.
Zwycięski łazik Legendary III zdobył 460 punktów na 500 możliwych. Zespół BYU Mars Rover z amerykańskiego Brigham Young University, który zajął miejsce drugie, zdobył o 89 punktów mniej. Zajmujący ostatni stopień podium łazik Scorpio IV uzyskał 364 punkty. W 2014 r. to studenci z zespołu Legendary Rover Team byli na miejscu trzecim. Z kolei w roku 2013 zespół z Politechniki Wrocławskiej był drugi, a triumfował w 2014 r. w europejskiej edycji - European Rover Challenge - która odbyła się w Polsce. Czwarta drużyna tegorocznych zawodów University Rover Challenge, kierująca łazikiem #next, zdobyła 344 punkty - choć tym razem się nie udało, studenci z Białegostoku zwyciężali w URC już trzykrotnie. Pierwszy raz w 2011 r. z łazikiem Magma2, następnie w 2013 z pojazdem Hyperion oraz w 2014 z wersją Hyperion 2.
źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Legendary Rover - facebook