Dwa polskie łaziki zwyciężyły na zawodach w USA

| Gospodarka Artykuły

W prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych marsjańskie łaziki z Polski zajęły dwa pierwsze miejsca. Zwycięzcą został pojazd Hyperion zespołu z Politechniki Białostockiej a miejsce drugie zajął łazik Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej. Ponadto zespół Hyperiona osiągnął najlepszy wynik w historii zawodów, zdobywając 493 punkty na 500 możliwych. W tegorocznych zawodach udział wzięło 14 drużyn z USA, Kanady, Indii oraz Polski.

Dwa polskie łaziki zwyciężyły na zawodach w USA

To druga wygrana Polaków w historii University Rover Challenge. W 2011 roku najwyższe miejsce na podium zajął łazik Magma2, również skonstruowany w Białymstoku. Dla zwycięzców konkursu regulamin przewiduje nagrodę pieniężną oraz pokrycie kosztów związanych z dotarciem i pobytem na corocznej konwencji International Mars Society.

Oba zespoły, które odniosły sukces w USA to laureaci konkursu w programie ministra nauki i szkolnictwa wyższego "Generacja Przyszłości". Resort nauki wsparł ich udział w zawodach.

Zwycięski pojazd Hyperion ma sześć niezależnie napędzanych i sterowanych kół, manipulator przegubowy, system GPS oraz system wizji. Jest przystosowany do poruszania się w terenie pustynnym, piaszczystym i kamienistym, i może pokonywać wyniesienia nachylone nawet pod kątem 50 stopni.

Zespół z Politechniki Wrocławskiej i łazik Scorpio IIIScorpio III ma sześć kół napędzanych osobnym silnikiem. Koła o konstrukcji siatkowej są bardzo lekkie. Jedna para kół jest miękka i wykonana z kordury wypełnionej sypkim granulatem. Dzięki temu robot, jadąc nawet po bardzo nierównej powierzchni, nie przenosi drgań na resztę, opartej na aluminiowej ramie, konstrukcji. Łazik znakomicie spisuje się w terenie dzięki zastosowaniu w jego konstrukcji przegubu, który pozwala lepiej skręcać i najeżdżać na wysokie przeszkody.

Na zawody wyjechał również zespół SKNL Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, który skonstruował łazika Legendary Rover. Kiedy zespół przystąpił do składania i uruchomienia łazika, poważna awaria anteny wyeliminowała drużynę z uczestnictwa w konkurencjach rozgrywanych tego dnia. Awaria została później usunięta.

Zawody University Rover Challenge odbywały się na pustyni w stanie Utah w warunkach zbliżonych do marsjańskich. Zespoły wykonywały zadania obejmujące rozpoznawanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie.

Na zdjęciu zwycięskie zespoły: w czarnych koszulkach zespół z Politechniki Wrocławskiej i łazik Scorpio III - miejsce drugie, w białych koszulkach zespół z Politechniki Białostockiej i łazik Hyperion - miejsce pierwsze miejsce.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Mars Society Polska