European Rover Challenge 2014 już w ten weekend w Polsce

| Gospodarka Artykuły

W najbliższy weekend w Podzamczu w woj. świętokrzyskim odbędzie się największa impreza robotyczno-kosmiczna w tej części Europy. Na zawody European Rover Challenge 2014 zjadą łaziki marsjańskie z całego świata. Wydarzeniu towarzyszyć ma międzynarodowa konferencja "Człowiek w kosmosie" z udziałem m.in. specjalistów z NASA. ERC organizowane są w Europie po raz pierwszy. Impreza rozszerza znaną już formułę zawodów University Rover Challenge odbywających się w Stanach Zjednoczonych, w których od kilku lat Polacy odnoszą ogromne sukcesy.

European Rover Challenge 2014 już w ten weekend w Polsce

W przeciwieństwie do amerykańskiej edycji, europejskie zawody są otwarte dla szerokiego grona publiczności. Zobaczyć pracę łazików będą mogli wszyscy chętni, którzy odwiedzą Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu k. Chęcin w dniach 5-7 września.

Na drużyny i łaziki czekają cztery zadania symulujące eksploatację Marsa. Konkurencja inżynierska polegać będzie na przełączeniu włączników na reaktorze oraz pomiarze prądu i napięcia na zaciskach panelu kontrolnego. W misji transportowej łazik będzie musiał pobrać podzespoły znajdujące się w magazynie części i przetransportować je na przypisane stanowisko robocze. Natomiast w zadaniu naukowym, robot pobierze trzy próbki ziemi i bezpiecznie przewiezie je do bazy. Na koniec łaziki zmierzą się w rywalizacji terenowej - pokonaniu wyznaczonej trasy na podstawie współrzędnych geograficznych. Zadanie to będzie wykonywane bez podglądu z kamer, a jedynie przy użyciu danych z pokładowego systemu nawigacji.

Na koniec drużyny zaprezentują swoje konstrukcje przed komisją sędziowską, w której zasiądzie m.in. Robert Zubrin - założyciel organizacji The Mars Society oraz pomysłodawca załogowej misji na Marsa.

Zawodom łazików towarzyszyć będzie otwarta, trzydniowa konferencja "Człowiek w Kosmosie". Wśród prelegentów wystąpi m.in. Scott Hubbard - pionier badań biologicznych na Marsie, który doprowadził do pomyślnego lądowania misji Mars Pathfinder - pierwszej sądy kosmicznej NASA przeznaczonej do badań Czerwonej Planety. Częścią konferencji będzie również panel dyskusyjny poświęcony sektorowi kosmicznemu w Polsce.

W najbliższy weekend odbędzie się również oficjalne otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Na powierzchni 4 tys. m² znajdzie się najnowocześniejszy sprzęt, tworzący niezwykły ogród doświadczeń, który poprzez zabawę, badania i doświadczenie pozwoli poznawać fizykę, chemię, matematykę, medycynę czy robotykę. Z okazji otwarcia zwiedzający będą mogli wziąć udział w wystawie "Świat Leonarda", która przyjechała do Podzamcza z Mediolanu, a wcześniej zachwyciła mieszkańców Tokio i Nowego Jorku. Wystawione będą modele mechanicznego lwa, machiny czasu, robota-żołnierza, a także kilkadziesiąt innych, trójwymiarowych prototypów maszyn stworzonych Leonarda da Vinci.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie dwudniowy Piknik Naukowo-Technologiczny. Latające drony, rakiety, roboty rozdające cukierki oraz symulator lotów to jedynie kilka jego atrakcji. Impreza pokaże najciekawsze osiągnięcia elektroniki ostatnich lat: hybrydowe laptopy zmieniające się w tablety, smart-zegarki, laserowe klawiatury czy długopisy 3D tworzące trójwymiarowe rzeźby. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w eksperymentach naukowych i warsztatach oraz zajęciach z budowania robotów. Dowiedzą się, jak drukuje się w 3D oraz zobaczą wybuchy na Słońcu dzięki zaawansowanym technologicznie teleskopom.

European Rover Challenge to trzydniowe wydarzenie składające się z trzech odrębnych, ale powiązanych ze sobą logicznie i merytorycznie, części:

  • Międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich - 5-7 września 2014;
  • Międzynarodowej konferencji "Człowiek w kosmosie" - 5-7 września 2014;
  • Pikniku Naukowo-Technologicznego - 6-7 września 2014.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Ze względu na określoną liczbę miejsc podczas konferencji obowiązuje elektroniczna rejestracja wyłącznie na tę część wydarzenia za pomocą strony internetowej conference.roverchallenge.eu.

Zobacz również