European Rover Challenge 2014 już w ten weekend w Polsce

| Gospodarka Artykuły

W najbliższy weekend w Podzamczu w woj. świętokrzyskim odbędzie się największa impreza robotyczno-kosmiczna w tej części Europy. Na zawody European Rover Challenge 2014 zjadą łaziki marsjańskie z całego świata. Wydarzeniu towarzyszyć ma międzynarodowa konferencja "Człowiek w kosmosie" z udziałem m.in. specjalistów z NASA. ERC organizowane są w Europie po raz pierwszy. Impreza rozszerza znaną już formułę zawodów University Rover Challenge odbywających się w Stanach Zjednoczonych, w których od kilku lat Polacy odnoszą ogromne sukcesy.

European Rover Challenge 2014 już w ten weekend w Polsce

W przeciwieństwie do amerykańskiej edycji, europejskie zawody są otwarte dla szerokiego grona publiczności. Zobaczyć pracę łazików będą mogli wszyscy chętni, którzy odwiedzą Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu k. Chęcin w dniach 5-7 września.

Na drużyny i łaziki czekają cztery zadania symulujące eksploatację Marsa. Konkurencja inżynierska polegać będzie na przełączeniu włączników na reaktorze oraz pomiarze prądu i napięcia na zaciskach panelu kontrolnego. W misji transportowej łazik będzie musiał pobrać podzespoły znajdujące się w magazynie części i przetransportować je na przypisane stanowisko robocze. Natomiast w zadaniu naukowym, robot pobierze trzy próbki ziemi i bezpiecznie przewiezie je do bazy. Na koniec łaziki zmierzą się w rywalizacji terenowej - pokonaniu wyznaczonej trasy na podstawie współrzędnych geograficznych. Zadanie to będzie wykonywane bez podglądu z kamer, a jedynie przy użyciu danych z pokładowego systemu nawigacji.

Na koniec drużyny zaprezentują swoje konstrukcje przed komisją sędziowską, w której zasiądzie m.in. Robert Zubrin - założyciel organizacji The Mars Society oraz pomysłodawca załogowej misji na Marsa.

Zawodom łazików towarzyszyć będzie otwarta, trzydniowa konferencja "Człowiek w Kosmosie". Wśród prelegentów wystąpi m.in. Scott Hubbard - pionier badań biologicznych na Marsie, który doprowadził do pomyślnego lądowania misji Mars Pathfinder - pierwszej sądy kosmicznej NASA przeznaczonej do badań Czerwonej Planety. Częścią konferencji będzie również panel dyskusyjny poświęcony sektorowi kosmicznemu w Polsce.

W najbliższy weekend odbędzie się również oficjalne otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Na powierzchni 4 tys. m² znajdzie się najnowocześniejszy sprzęt, tworzący niezwykły ogród doświadczeń, który poprzez zabawę, badania i doświadczenie pozwoli poznawać fizykę, chemię, matematykę, medycynę czy robotykę. Z okazji otwarcia zwiedzający będą mogli wziąć udział w wystawie "Świat Leonarda", która przyjechała do Podzamcza z Mediolanu, a wcześniej zachwyciła mieszkańców Tokio i Nowego Jorku. Wystawione będą modele mechanicznego lwa, machiny czasu, robota-żołnierza, a także kilkadziesiąt innych, trójwymiarowych prototypów maszyn stworzonych Leonarda da Vinci.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie dwudniowy Piknik Naukowo-Technologiczny. Latające drony, rakiety, roboty rozdające cukierki oraz symulator lotów to jedynie kilka jego atrakcji. Impreza pokaże najciekawsze osiągnięcia elektroniki ostatnich lat: hybrydowe laptopy zmieniające się w tablety, smart-zegarki, laserowe klawiatury czy długopisy 3D tworzące trójwymiarowe rzeźby. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w eksperymentach naukowych i warsztatach oraz zajęciach z budowania robotów. Dowiedzą się, jak drukuje się w 3D oraz zobaczą wybuchy na Słońcu dzięki zaawansowanym technologicznie teleskopom.

European Rover Challenge to trzydniowe wydarzenie składające się z trzech odrębnych, ale powiązanych ze sobą logicznie i merytorycznie, części:

  • Międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich - 5-7 września 2014;
  • Międzynarodowej konferencji "Człowiek w kosmosie" - 5-7 września 2014;
  • Pikniku Naukowo-Technologicznego - 6-7 września 2014.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Ze względu na określoną liczbę miejsc podczas konferencji obowiązuje elektroniczna rejestracja wyłącznie na tę część wydarzenia za pomocą strony internetowej conference.roverchallenge.eu.