Rynek GPU nadal odczuwa skutki kryzysu.

Według analityków z Jon Peddie Research, dostawy układów graficznych w I kw. 2009 r. spadną do poziomu 74,9 mln sztuk, czyli o 21,1% mniej niż w analogicznym okresie w 2008 r. W skali rok do roku, dostawy układów AMD spadły o 27,5%, Intela o 8,2% natomiast Nvidii o 25%. Zaskoczeniem dla analityków był dramatycznie niski popyt na produkty via/S3, których dostarczono aż o 78,6% mniej. Dobrym znakiem jest nieznaczna poprawa w ujęciu kwartalnym, jako że dostawy wzrosły z 72,5 mln sztuk w IV kw. 2008 r.

Posłuchaj
00:00

Analitycy tłumaczą ten fakt drastycznym zmniejszeniem liczby zamówień w ostatnich miesiącach ubiegłego roku w obawie przed długotrwałym okresem recesji. Kiedy jednak popyt okazał się wyższy niż sądzono, zamówienia na układy graficzne wzrosły. Najbardziej zyskał na tym Intel, kontrolujący 49,7% rynku. Na kolejnej pozycji znajduje się Nvidia z 31,1% udziałami w rynku.

Przewiduje się, że poprawa na rynku GPU nastąpi dopiero w drugiej połowie roku, kiedy to dojdzie do ożywienia na rynku komputerów osobistych oraz zmniejszenia stanów magazynowych. Nie należy jednak spodziewać się, że branża osiągnie poziomy sprzed kryzysu wcześniej niż w 2010 r.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Pomiary
Chiny liderem w zakresie samochodowych LiDAR-ów. Rynek gwałtownie rośnie
Aktualności
Upadłość firmy Wolfspeed może przenieść zamówienia SiC do dostawców z Tajwanu
Aktualności
Nowy raport Yole Group: Elektronika mocy na zakręcie – wzrost rynku mimo presji cenowej i zmian geopolitycznych
Aktualności
Większe możliwości personalizacji stanowisk dzięki konfiguratorowi mebli Reeco
PCB
Malejąca produkcja PCB i EMS w Europie zagraża bezpieczeństwu
Zasilanie
Microchip rozszerza ofertę rozwiązań kosmicznych o przetwornicę DC/DC SA15-28 i filtr EMI SF100-28
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów