STM na czele rynku akcelerometrów MEMS

| Gospodarka Artykuły

STMicroelectronics uplasował się na czołowej pozycji zestawienia największych dostawców akcelerometrów MEMS sporządzonego przez iSuppli. Silną pozycję na rynku firma zawdzięcza zaangażowaniu w rozwiązania przeznaczone do elektroniki konsumenckiej oraz urządzeń bezprzewodowych.

STM na czele rynku akcelerometrów MEMS

W 2013 r. całkowity rynek tych komponentów wzrośnie do wartości 1,7 mld dolarów, w porównaniu z 947,7 mln dolarów w 2007 r. Dodatkowo, akcelerometry staną się najlepiej sprzedającym produktem MEMS, wyprzedzając pod względem obrotów głowice do drukarek oraz układy Digital Light Processing (DLP). Tak silny wzrost jest napędzany dużą popularnością czujników ruchu w smartphonach i konsolach do gier.

Jeszcze trzy lata temu, czołowi dostawcy akcelerometrów MEMS, Freescale, Analog Devices, Bosch, VTI czy Denso, obsługiwali niemalże wyłącznie rynek motoryzacyjny. Dopiero wejście na rynek konsumencki i komunikacji bezprzewodowej pozwolił STM objąć czołową pozycję w branży. Całkowite obroty biznesu akcelerometrów STM w 2008 r. wyniosły 220 mln dolarów, czyli prawie ośmiokrotnie więcej niż 29 mln odnotowane rok wcześniej. Tym samym, udziały firmy w rynku całkowitym wzrosły do 20 z 4% w 2006 r.

Szacuje się, że w obecnym roku łączne obroty sektora konsumenckiego i aplikacji mobilnych, które w latach 2006-2008 wzrosły do 58 z 22% całkowitych obrotów branży, będą wyższe niż motoryzacyjnego. Udział aplikacji mobilnych w całkowitych obrotach w tym samym okresie zmalał z 78 do 40%. Pomimo ciężkiej sytuacji na rynku i prognoz zapowiadających spadek całkowitych obrotów branży MEMS o 8% w bieżącym roku, segment akcelerometrów nadal radzi sobie dobrze.

Producenci tych elementów mogą spodziewać się wzrostu obrotów o 1,8%. W dalszej perspektywie, w przyszłym roku branża wzrośnie o 14,1%, a dwucyfrowe tempo wzrostu będzie utrzymywać się jeszcze przez przynajmniej dwa kolejne lata. Tak dobre wyniki wiążą się ze spadkiem cen tych elementów. Producentom udało się przekroczyć barierę poniżej 1 dolara za sztukę, a zdaniem analityków, nadchodzące lata przyniosą dalsze redukcje cen.

Zobacz również