Coraz więcej liczników elektronicznych w sieci

Apator zawarł ze spółką Energa Operator umowę opiewającą na 20,8 mln zł na dostawę 1-fazowych i 3-fazowych liczników energii elektrycznej. Są to liczniki elektroniczne, niemniej z tradycyjnym odczytem stanu. Obecnie w Polsce zaledwie 5% liczników to wersje ze zdalnym odczytem.

Posłuchaj
00:00

Trwają prace nad nowelizacją ustawy energetycznej, w której jest mowa o procentowym udziale urządzeń ze zdalnym odczytem w sieciach elektroenergetycznych. Projekt mówi, że w 2026 r. mają one stanowić 80% wszystkich zainstalowanych w sieci liczników, co oznacza, że zdecydowaną większość tych mierników będzie trzeba wymienić.

Inteligentne liczniki mogą przynieść firmom energetycznym spore korzyści, w tym wyeliminowanie inkasentów, możliwość stałej obserwacji tego, co się dzieje w sieci, profilowanie odbiorców i zarządzanie taryfami. Kolejnym atutem jest np. obserwacja sieci pod kątem ewentualnych kradzieży energii oraz możliwość lepszego analizowania pracy sieci elektroenergetycznej i monitorowania zużycia energii.

Powiązane treści
Foxytech ma umowę na dostawę liczników
Apator wprowadza w Warszawie inteligentne liczniki energii
Energa Operator zamawia u Apatora liczniki za prawie 30 mln zł
Zastój we wdrażaniu inteligentnych liczników
Oferta liczników Apatora najkorzystniejsza dla Taurona
Sonel będzie sprzedawał inteligentne liczniki energii
RWE Stoen montuje inteligentne liczniki na warszawskiej Pradze
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Sieć 5G rozwija się doskonale, ale ekonomia pozostaje problemem
Optoelektronika
Noctiluca rozpoczyna testy materiału NCEIL u chińskiego producenta mikrowyświetlaczy OLED
Projektowanie i badania
Z uczelni do świata centrów danych. 360 tys. euro na innowacyjny program stypendialno-stażowy PLDCA, DCD Academy i PW
Komponenty
Elon Musk chce stworzyć w Teksasie własne centrum produkcji chipów dla SpaceX, xAI i Tesli
Produkcja elektroniki
Sztuczna inteligencja mierzy się z trudnymi realiami przemysłu
Produkcja elektroniki
Chips Act 2.0 – być albo nie być Unii Europejskiej na rynku półprzewodników
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Sztuczna inteligencja wychodzi z centrów danych. Chipy neuromorficzne rewolucjonizują obliczenia brzegowe
Gospodarka
Drogie pamięci wypchną z rynku podstawowe komputery
Gospodarka
Zakończono podział Creotech Instruments. Debiut giełdowy Creotech Quantum już 17 kwietnia

Jak kompensować moc bierną w małej firmie, by płacić mniej za energię bierną?

Z reguły małej firmy nie stać na zakup automatycznego kompensatora mocy biernej. Niemniej, sytuacja nie jest bez wyjścia i w tym artykule na prostym przykładzie pokazane zostało podejście do rozwiązania problemu mocy biernej.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów