Apator wprowadza w Warszawie inteligentne liczniki energii

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Apator, producent liczników energii elektrycznej, gazomierzy, wodomierzy i ciepłomierzy, wdraża na rynek system 4Grid, który będzie pracował w oparciu o liczniki energii elektrycznej wykorzystujące technologię komunikacji bezprzewodowej LTE. W ostatnich latach firma koncentrowała swoją działalność badawczo-rozwojową na inteligentnych rozwiązaniach pomiarów mediów i systemów zarządzania siecią energetyczną.

Apator wprowadza w Warszawie inteligentne liczniki energii

Apator w ostatnim czasie badał zastosowanie najczęściej wykorzystywanych technologii telekomunikacyjnych, do których należą LTE-M, NB-IoT oraz wM-BUS. Na litewski rynek, w ramach pilotażowego projektu, dostarczył i przetestował liczniki energii i gazu wyposażone w moduł NB-IoT. Obecnie dzięki współpracy z Innogy Stoen Operator, Orange Polska oraz dostawcą modułów PySENSE, firma wdrożyła w Warszawie 1,5 tys. takich liczników. Projekt miał na celu porównanie zalet dostępnych technologii na wyznaczonym obszarze. Zastosowanie zdalnej transmisji danych pomiarowych eliminuje koszty związane z odczytami wykonywanymi na obiektach przez człowieka.

Zainstalowane w Warszawie liczniki, których komunikacja oparta jest o technologię LTE-M, uzyskały rekordową skuteczność zdalnych pomiarów na poziomie blisko 98%, a pozostałe technologie - 95%, bez ingerencji naprawczych. Do zbierania danych z urządzeń pomiarowych opartych o różne technologie Apator dostarczył system klasy HES - 4Grid, który eksportuje zebrane informacje do systemu wyższego rzędu.

źródło: Apator