Nowe prognozy Gartnera: spadek w 2009 r. o 17,1%.

Światowe obroty branży półprzewodników w bieżącym roku zmaleją o 17,1% do poziomu 212 mld dolarów, jak podaje firma analityczna Gartner. Jest to bardziej optymistyczna prognoza niż ta podana w maju, kiedy to przewidywano spadek równy 22,4%. Zdaniem autorów raportu, rynek odrabia straty po spadkach na początku roku. Możliwe jest to m.in. dzięki wzmożonemu zainteresowaniu konsumentów elektroniką konsumencką, telewizorami LCD i komputerami, kuszonymi obniżkami cen na te urządzenia.

Posłuchaj
00:00

Nie bez znaczenia były także programy pobudzające gospodarkę przyjęte przez poszczególne państwa, w tym w szczególności pakiet stymulujący wprowadzony przez chiński rząd. Poprawa nastrojów konsumentów przełożyła się na wyniki czołowych graczy w II kw. Intel odnotował wzrost przychodów o 12%. Drugi co do wielkości producent półprzewodników, Samsung, zwiększył obroty o 30%, głównie dzięki stabilizacji cen pamięci, sprzyjającym kursom walut oraz wzrostowi produkcji komputerów osobistych.

Mimo że sytuacja na rynku stopniowo ulega stabilizacji, eksperci Gartnera ostrzegają przed zbytnim optymizmem i przypominają, że wszystkie główne segmenty branży półprzewodników odnotują w bieżącym roku dwucyfrowe spadki. Sektor ASSP (application-specific standard product) osiągnie wartość 57,2 mld dolarów, co jest sumą o 16,5% niższą niż w 2008 r. Obroty w sektorze pamięci zmaleją o 13,5% do 41 mld dolarów, natomiast mikrokomponentów, czyli mikroprocesorów, mikrokontrolerów i cyfrowych procesorów sygnałów (DSP), o 19,2% do 39,4 mld dolarów.

Pozostaje również pytanie, czy poprawa koniunktury odnotowana w II kw. będzie nadal odczuwalna przez resztę roku. Jeśli uda się utrzymać ten wzrost, może to oznaczać, że w 2010 r. rynek będzie miał szansę zwiększyć wartość o 10,3% do 233 mld dolarów. Zdaniem analityków, najważniejsze będą ostatni kwartał bieżącego i pierwszy przyszłego roku i wyniki producentów w tym okresie będą kształtowały ogólny obraz przyszłego roku. Według Gartnera, kwartał grudniowym rynek powinien zakończyć na niewielkim plusie, natomiast kolejny będzie odznaczać się spadkiem o 5%.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Trendy technologiczne i aplikacyjne zmieniają popyt na mikrokontrolery
Produkcja elektroniki
Nowy standard nadzoru nad procesami termicznymi: ITW EAE prezentuje opcję ProcessGuard
Projektowanie i badania
Sam złożysz sobie układ scalony z chipletów
Komponenty
Semidynamics przechodzi na technologię 3 nm i rozszerza działalność o własne układy AI
Produkcja elektroniki
Sprzedaż półprzewodników: Europa wychodzi z dołka
Komponenty
Niedobór pamięci RAM w 2026 roku: przyczyny, skutki i perspektywy dla branży przemysłowej
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Luty 2026
Magazyn
Styczeń 2026
Magazyn
Grudzień 2025

Jak wózek do drukarki 3D może wpłynąć na komfort pracy z technologią druku trójwymiarowego?

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii druku 3D rośnie zainteresowanie nie tylko samymi urządzeniami, ale także dodatkowymi akcesoriami i meblami pod drukarki. Jednym z elementów, który może znacząco poprawić wygodę i efektywność pracy z drukarką 3D, jest specjalistyczny wózek.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów