Import chińskiej elektroniki do USA spadł o 12%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku całkowity import elektroniki w USA spadł o 6% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Import z Chin spadł o 12%, jednak nadal odpowiadają one za 54% dostaw elektroniki w Stanach Zjednoczonych. Na sporze handlowym między USA a Chinami skorzystał Wietnam - trzeci co do wielkości dostawca, który odnotował wzrost o 59%, i Tajwan - czwarty co do wielkości - ze wzrostem o 64%.

Import chińskiej elektroniki do USA spadł o 12%

Dostawy elektroniki ze wszystkich innych znaczących źródeł w Stanach Zjednoczonych spadły w porównaniu z rokiem 2018, przy czym największe spadki odnotowano w Korei Północnej o 32% i w Malezji o 29%.

W ostatnich miesiącach wiele firm wycofało produkcję z Chin. Samsung zakończył produkcję w tym regionie, przenosząc ją do takich krajów, jak Indie i Wietnam. Firma Inventec planuje relokację produkcji z Chin na Tajwan, łącznie z komputerami marki HP przeznaczonymi na rynek amerykański. Według źródeł, na przenoszeniu produkcji najbardziej skorzystają Wietnam, Tajwan i Tajlandia.

Roczny wzrost dostaw chińskiej elektroniki mieścił się w przedziale 12-15% w ubiegłym roku, a w bieżącym wahał się od 7 do 11%. W obecnym roku produkcja na Tajwanie gwałtownie wzrosła - średnia trzymiesięczna wzrostu osiągnęła 24% w porównaniu do tego parametru z sierpnia 2018 roku. W październiku bieżącego roku Wietnam odnotował wzrost produkcji elektroniki równy 12%. Produkcja elektroniki w USA przez większość 2018 i 2019 roku wykazywała niewielki wzrost mieszczący się w przedziale 5-7%, jednak w związku z sporem handlowym we wrześniu spadła do 2%. Podsumowując, obecna sytuacja nie sprzyja znacznemu wzrostowi produkcji elektroniki w Stanach Zjednoczonych.

Produkcja elektroniki w Korei Południowej, Japonii i 28 krajach należących do Unii Europejskiej przez większą część 2019 roku pozostaje bez zmian. Międzynarodowe koncerny przenoszą produkcję do Wietnamu i innych krajów ze względu na niższe koszty pracy, korzystne warunki handlowe i otwartość na zagraniczne inwestycje.

Spór handlowy USA-Chiny wpływa na elektronikę i całą gospodarkę

Największy na świecie bank inwestycyjny Goldman Sachs oszacował, że spór handlowy obniżył w tym roku PKB w USA o 0,5% i o 0,7% w Chinach. Organizacja Consumer Technology Association (CTA) wyliczyła, że od lipca 2018 roku taryfy celne nałożone na Chiny kosztowały amerykański przemysł technologii konsumenckich prawie 12 mld dolarów.

Konsumenci w Stanach Zjednoczonych nie odczuli jeszcze podwyżek cen na większość elektroniki. Jeżeli w sprawie sporu handlowego nie zostanie osiągnięte porozumienie, od 15 grudnia zostanie wprowadzona 15-procentowa opłata na import z Chin do Stanów Zjednoczonych. Obejmie ona dostawy telefonów komórkowych, telewizorów, dekoderów, laptopów, tabletów, monitorów, słuchawek, konsol do gier, smartwatchy, urządzeń fitnessowych i innych produktów przeznaczonych dla segmentu konsumenckiego. Wdrożenie planowanej opłaty w USA może negatywnie wpłynąć na sprzedaż elektroniki użytkowej w przyszłym roku.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również