Energetab to targi niezwykłe

| Gospodarka Artykuły

Z pewnością w tym roku dopisała pogoda. Nie padał deszcz i było stosunkowo ciepło. O ile w zeszłym roku nad ranem temperatura spadała poniżej 10 stopni, o tyle tym razem przydała się koszula z krótkim rękawem, bo w halach w południe robiło się gorąco.

Energetab to targi niezwykłe

Akurat w przypadku bielskich targów, aura jest ważnym czynnikiem wpływającym na jakość imprezy. To dlatego, że wiele ekspozycji ulokowanych jest w namiotach, szereg urządzeń i instalacji energetycznych ma na tyle duże wymiary, że muszą być prezentowane na zewnątrz.

Energetab to także piknikowa atmosfera z piwem i grillem z wieloma imprezami trwającymi długo po czasie oficjalnego otwarcia. Dlatego w tym roku humor dopisywał zarówno wystawcom, jak i odwiedzającym. Od strony towarzyskiej impreza była niewątpliwie bardzo udana, a to jest chyba najważniejsze w relacjach panujących w naszym kraju. Od dłuższego czasu imprezy targowe takie jak Automaticon lub Energetab pełnią rolę pewnego rodzaju platformy wymiany myśli i są miejscem do spotkań, okazją do bliższego poznania się z klientami, partnerami i współpracownikami.

Targi EnergetabW tegorocznym Energetabie ta część udała się wyjątkowo dobrze. Mimo, że formalnie na targi przyjechało nieco mniej firm niż w ubiegłym roku, nie było tego zupełnie widać, a rozmach imprezy był imponujący. To samo dotyczy odwiedzających, których było na tyle dużo, że chwilami były kłopoty z przejściem z uwagi na tłok w przejściach. Co ciekawe sporo było też gości z zagranicy, co było widać nawet po rejestracjach parkujących samochodów. Dobry nastrój wynika z pewnością z tego, co dzieje się w gospodarce. Jakoś udaje się nam póki co uciec przed kryzysem, zniknęła niepewność i największy niepokój przed tym co przyniesie jutro, pojawiają się oznaki ożywienia. Energetyka jest też taką dziedziną techniki, która w warunkach krajowych wydaje się być odporną na zawirowania i dekoniunkturę.

Targi EnergetabZ jednej strony trwają inwestycje w infrastrukturę, modernizowane są linie przesyłowe. To samo dotyczy inwestycji w energię odnawialną, nowych norm prawnych i ograniczeń związanych z oszczędnością energii, jakością, pomiarami i wieloma podobnymi zagadnieniami. Całość od strony wartościowej tworzy wielki biznes, przenikający wiele branż, firm i zagadnień technicznych i w warunkach krajowych w porównaniu do innych branż wartościowy.

A co ty masz dla energetyków?

Targi EnergetabBogata branża oprócz rdzenia firm bezpośrednio związanych z energetyką i energoelektroniką, ściąga wiele firm z pokrewnych sektorów. W automatyce dotyczy to głównie systemów sterowania, sieci, siłowników i elementów wykonawczych, gdyż zarządzanie sieciami, podstacjami realizowane jest już coraz częściej zdalnie sterowanie.

Częścią wspólną są też złącza i pokrewne elementy elektromechaniczne, komponenty systemów zasilania, podzespoły mocy i wiele innych jak na przykład aparatura pomiarowa. W przypadku elektroników firmy skupiają się na wybranych fragmentach ofert pasujących do szerszych trendów, jak na przykład elektroniczne liczniki energii elektrycznej, ochronie przepięciowej i elektromagnetycznej i podobnych.

Mniejszy problem mają z pewnością takie przedsiębiorstwa jak JM Elektronik lub TME, które po prostu prezentują pasujący do profilu targów fragment swojej oferty. Mimo, że firm elektronicznych na tegorocznym Energetabie było nieco mniej, to jednak nie znaczy, że impreza ta wypadła z kalendarzy. Widać to było po tym jak wielu szefów pojechało na Energetab jako goście, w zasadzie co chwila widziało się znane twarze z Microsa, Soytera, OEM Electronics i wielu innych firm. 

Robert Magdziak