5G i HPC może w tym roku zapewnić wzrost tajwańskim producentom PCB

| Gospodarka PCB

Oczekuje się, że w 2020 roku tajwańscy producenci PCB odnotują wysoki popyt na stacje bazowe 5G, serwery, sprzęt sieciowy i urządzenia HPC, co przyczyni się do zwiększenia dostaw płytek. Według źródeł branżowych, popyt w tym czasie na telefony komórkowe i inne konsumenckie produkty elektroniczne pozostaje niepewny ze względu na pandemię koronawirusa.

5G i HPC może w tym roku zapewnić wzrost tajwańskim producentom PCB

Istnieje szansa, że napięcia handlowe między USA a Chinami nasilą się wraz z dalszym rozwojem epidemii, co może przyspieszyć podziały łańcuchów dostaw dla obu krajów. Tajwańscy dostawcy PCB prawdopodobnie skorzystają z obecnej sytuacji i przyjmą zamówienia od obu stron, biorąc pod uwagę ich wysoki poziom zaawansowania technologicznego i dostępne zdolności produkcyjne.

Chiny są obecnie największym producentem obwodów drukowanych, a wiele tajwańskich firm z tego segmentu wdrażających rozwiązania infrastrukturalne utworzyło tam główne zakłady produkcyjne, aby lepiej obsługiwać potencjalnych chińskich klientów, takich jak Huawei, ZTE i Alibaba.

Amerykańscy i europejscy klienci będą musieli szukać wsparcia u tajwańskich producentów PCB, ponieważ ich jedyni dwaj obecni dostawcy płytek, czyli amerykańska firma TTM Technologies i austriacki AT&S, nie posiadają wystarczających zasobów, aby zaspokoić potrzeby rynku. Niektórzy tajwańscy producenci, w tym HannStar Board, rozszerzyli swoje możliwości w zakresie wytwarzania wysokiej klasy PCB do zastosowań sieciowych w serwerach, starając się przyciągnąć więcej zamówień od klientów z USA i Europy.

Producenci substratów ABF potrzebni do realizacji procesu FCBGA dla układów 5G, AI i HPC utrzymują swoje zakłady na Tajwanie, a ich przesyłki do klientów w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Europie dostarczane są głównie z tego regionu. W celu zapewnienia chińskim klientom usług na wysokim poziomie, niektórzy producenci, w tym Unimicron i Na Ya PCB, nadal prowadzą prace badawczo-rozwojowe nad zaawansowanymi substratami IC w Chinach.

Źródła branżowe poinformowały, że tajwańscy producenci PCB stoją w obliczu rosnącej konkurencji ze strony chińskiego rywala Shenan Circuit, który odnotował wzrost dostaw do amerykańskich i europejskich klientów. Shenan Circuit utrzymał także pewną pozycję lidera na chińskim rynku wysokiej klasy płyt głównych do stacji bazowych i serwerów 5G.

źródło: Digitimes