Intel rozpoczyna kursy dla programistów Edge AI

| Gospodarka Aktualności

Uczenie maszynowe (ML) stanowi jedną z najszybciej rozwijających się obecnie technologii informatycznych, a sztuczna inteligencja (AI) znajduje swoje zastosowanie w niemal każdym sektorze przemysłowym - od spożywczego przez samochodowy, aż do medycznego. Na skutek dużej popularności rynku zaczyna brakować wykwalifikowanych programistów znających takie zagadnienia. Aby sprostać temu wyzwaniu Intel uruchomił - poprzez platformę e-learningową Udemy - program szkoleniowy z zakresu Edge AI.

Intel rozpoczyna kursy dla programistów Edge AI

Edge AI to względnie nowa technologia polegająca na przenoszeniu zadań sztucznej inteligencji z chmury bezpośrednio na urządzenia IoT. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne pod względem szybkości działania oraz bezpieczeństwa danych - nie muszą być one wysyłane do chmury w celu ich analizy. Pełne wykorzystanie możliwości Edge AI wymaga od programistów wiedzy na temat wszystkich ograniczeń, które nie występują w tradycyjnym programowaniu AI, takich jak niewielka moc obliczeniowa czy ograniczona pamięć urządzenia. Trzymiesięczny kurs Intela zaprojektowany został tak, aby w szczególności skupić się właśnie na tych zagadnieniach, a więc na codziennych problemach w aplikacjach embedded lub IoT.

Perspektywy rynku

Według Grand View Research całkowita wartość rynku Edge AI przekroczy 30 mld USD do końca roku 2025, utrzymując skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 54%. Niewątpliwie jest to zatem jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi dynamicznego sektora IoT. Aby sprostać zapotrzebowaniu na rynku, firmy muszą skupić się nie tylko na rekrutacji doświadczonych pracowników, ale również na wyszkoleniu nowych - bo ekspertów jest zwyczajnie za mało. (PM)

 
Wartość i prognoza dla rynku Edge AI (mld dolarów) wg Grand View Research