Sprzedaż telefonów na chińskim rynku ponownie spadła

| Gospodarka Komunikacja

Według danych zebranych przez China Academy of Information and Communications Technology (CAICT), sprzedaż telefonów na chińskim rynku spadła w maju do 34 mln sztuk, co oznacza 12% rok do roku. Dla porównania, miesiąc wcześniej wzrosła do ponad 40 mln sztuk - czyli o 14%.

Sprzedaż telefonów na chińskim rynku ponownie spadła

CAICT ogłosił, że pomimo spadku łącznej liczby wysyłek, sprzedaż modeli 5G wyniosła w maju 16 mln sztuk dzięki wprowadzeniu na rynek nowych urządzeń. Zgodnie z szacunkami branżowymi dzięki szybkiemu rozwoju telefonów 5G dostawy tego typu modeli na chiński rynek prawdopodobnie przekroczą w czerwcu 60 mln sztuk.

Spadający krajowy popyt na telefony komórkowe w Chinach wpłynął na działalność lokalnych marek, w tym Huaweia, Xiaomi, Oppo i Vivo, zmuszając je do zwiększenia dostaw na rynki zagraniczne. Niektórym producentom udało się zwiększyć udział zagranicznych przesyłek do ponad 40% swoich całkowitych przychodów. W szczególności Xiaomi odnotowało w pierwszym kwartale 2020 roku wzrost przychodów z zagranicznych rynków, który przewyższył ten z krajowych.

Szacuje się, że chińscy dostawcy telefonów będą nadal umacniać swoją obecność na rynkach zagranicznych, w tym w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach i w Europie, chociaż przewiduje się, że w tym roku krajowa sprzedaż telefonów spadnie o 10 do 15%.

źródło: Digitimes

Zobacz również