Pomimo pandemii 10 największych dostawców półprzewodników odnotowuje wzrost

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według firmy analitycznej Omdia pierwsza dziesiątka światowych dostawców półprzewodników pomimo obecnej sytuacji rynkowej wygenerowała wzrost przychodów na poziomie 2,1% w pierwszym kwartale tego roku. Wynik ten zawdzięcza się wykorzystaniu wzrostu sprzedaży komputerów i serwerów potrzebnych do prowadzenia pracy zdalnej.

Pomimo pandemii 10 największych dostawców półprzewodników odnotowuje wzrost

Omdia oświadczyła, że dziesięciu największych producentów chipów wygenerowało przychody w wysokości łącznie 63,6 mld dolarów w pierwszym kwartale - dla porównania w czwartym kwartale roku ubiegłego było to 62,2 mld dolarów. Kontrastuje to z 2-procentowym sekwencyjnym spadkiem całego globalnego rynku półprzewodników w pierwszym kwartale, przy przychodach kurczących się do 110,1 mld dolarów. Dla porównania w czwartym kwartale 2019 roku - do 112,3 mld dolarów.

W wyniku rosnącego popytu na platformy komputerowe segment przetwarzania danych był jedynym rynkiem aplikacji dla półprzewodników, który osiągnął wzrost w pierwszym kwartale. Omdia wskazała, że ​​sektor ten odnotował wzrost przychodów o 0,9% w porównaniu z czwartym kwartałem ubiegłego roku.

Takie firmy jak Samsung, SK Hynix i Micron w pierwszym kwartale 2020 roku zwiększyły swoje przychody o 1,1%. Dostawcy skorzystali na wzroście rynku przetwarzania danych, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na pamięci flash NAND. Sprzedaż pamięci tego typu wzrosła sekwencyjnie w tym okresie o 6,9%, co oznacza najwyższą stopę procentową wzrostu w segmencie urządzeń półprzewodnikowych.

Chociaż obszar pamięci był głównym motorem wzrostu, to w pierwszej dziesiątce, najlepsze wyniki opublikowały Qualcomm i HiSilicon. Na szóstym miejscu w tym rankingu znalazł się Qualcomm, który osiągnął wzrost na poziomie 14,6% w pierwszym kwartale, podczas gdy HiSilicon odnotował najwyższy wskaźnik wśród 10 najlepszych dostawców - 40,3%.

Qualcomm czerpie korzyści z działań chińskiego rządu mających na celu pobudzenie gospodarki, kładąc nacisk na wdrożenie infrastruktury 5G. HiSilicon jest spółką zależną chińskiego Huaweia. Pomimo ograniczeń nałożonych przez rząd USA, firma zdołała uchronić się przed skutkami trwającego konfliktu handlowego. Omdia wskazuje, że spółka gromadzi odpowiednią ilość zasobów, aby wyeliminować wpływ ograniczeń handlowych nakładanych przez amerykański rząd, które zaczną obowiązywać od września.

Omdia zauważyła, że ​​chociaż w pierwszym kwartale wzrósł popyt na układy wykorzystywane w komputerach osobistych, największy producent mikroprocesorów Intel odnotował spadek przychodów o 1,8%. Wzrost popytu na komputery w pierwszym kwartale koncentrował się na urządzeniach niższej klasy, zwiększając popyt na tańsze mikroprocesory i chipsety Intela, zmniejszając w ten sposób jego przychody.

Firma Kioxia uplasowała się na dziesiątym miejscu, wyprzedzając Sony Semiconductor. Według Omdii przychody firmy w dziedzinie półprzewodników wzrosły o 10%.

źródło: Digitimes

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie