BYD reorganizuje jednostkę działającą w segmencie półprzewodników

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Chiński producent pojazdów elektrycznych BYD Group zmienił całkowicie organizację swojej spółki zależnej BYD Microelectronics, nadając jej przy tym nową nazwę - BYD Semiconductor. Firma tymi działaniami dąży do niezależnej pracy w obszarze układów półprzewodnikowych mocy, przeznaczonych dla samochodów elektrycznych. To może przynieść więcej możliwości współpracy niż konkurowanie z tajwańskim łańcuchem dostaw układów IGBT.

BYD reorganizuje jednostkę działającą w segmencie półprzewodników

Chipy wykorzystujące tranzystory IGBT będą kluczowymi komponentami samochodów elektrycznych i innych pojazdów typu NEV, z których każdy może wymagać ponad 130 takich układów opartych o IGBT. Odpowiada to za 7 do 10% kosztów produkcji samochodu. Źródła podają, że obecnie ten globalny segment jest zdominowany przez międzynarodowe firmy IDM, takie jak Infineon, On-Semi i Mitsubishi Electric.

W chwili obecnej na świecie 70% urządzeń opartych o IGBT jest zaopatrywanych przez piątkę kluczowych dostawców IDM. BYD w tym obszarze ma tylko niższy, jednocyfrowy udział. Na chińskim rynku Infineon odpowiada za 60% dostaw chipów bazujących na IGBT dla producentów pojazdów NEV, a BYD posiada tylko 20% udziału. Za pozostały odsetek odpowiada reszta dostawców.

Reorganizacja jednostki firmy BYD w zakresie przetwarzania płytek krzemowych jest zgodna z działaniami Chin ukierunkowanymi na niezależność w sektorze półprzewodników. Dla wielu tajwańskich firm, takich jak Episil Technologies i Mosel Vitelic, wykorzystujących 6-calowe wafle krzemowe, Vanguard International Semiconductor działającego na 8-calowych płytkach krzemowych oraz spółek Phoenix Silicon International i Integrated Service Technology specjalizujących się w komponentach do produkcji półprzewodników, jednostka BYD Semiconductor jako niezależny podmiot będzie bardziej elastyczna w działaniu i może otworzyć więcej możliwości współpracy z tymi firmami.

Tajwańskie przedsiębiorstwa świadczące usługi foundry i inżynieryjne utrzymują ścisłą współpracę z międzynarodowymi dostawcami IDM, od lat szczycąc się dobrymi wskaźnikami efektywności i zakładami produkcyjnymi.

źródło: DigiTimes