2021 rok zapoczątkuje gwałtowny wzrost urządzeń opartych o półprzewodniki GaN

| Gospodarka Zasilanie

Według źródeł branżowych, oczekuje się, że 2021 rok - wśród smartfonów i innych produktów konsumenckich - zapoczątkuje gwałtowny wzrost liczby urządzeń wykorzystujących technologie szybkiego ładowania oparte o podzespoły GaN.

2021 rok zapoczątkuje gwałtowny wzrost urządzeń opartych o półprzewodniki GaN

Do zaprezentowanych w ostatnim czasie nowych modeli iPhone'ów nie będzie dołączona ani ładowarka, ani zestaw słuchawkowy. Prawdopodobnie inni sprzedawcy smartfonów pójdą w ślady firmy Apple, co zwiększy rynek akcesoriów, w tym szybkich ładowarek.

Jako nowa generacja materiałów półprzewodnikowych, azotek galu (GaN) pozwala na opracowanie znacznie szybszych, mniejszych i kompaktowych ładowarek. Producenci akcesoriów przeznaczonych do smartfonów Apple'a, tacy jak Anker i RAVPower, już oferują ładowarki oparte o podzespoły GaN do MacBooków. Źródła podają, że podczas targów CES 2020 w centrum uwagi znalazły się również ładowarki bazujące na półprzewodnikach GaN.

Na początku tego roku również Xiaomi wprowadziło swoją ładowarkę wykonaną z półprzewodników GaN o mocy 65 W, która może w pełni naładować smartfona Mi 10 Pro w zaledwie 45 minut. Cena ładowarki nie przekracza 150 CNY (22,31 dolarów).

źródło: Digitimes