Firmy półprzewodnikowe zwiększają inwestycje

| Gospodarka Aktualności

W branży półprzewodnikowej niektórzy główni gracze kierują znaczne kwoty na badania i rozwój. Na przykład TSMC ogłosiło przeznaczenie w 2021 r. rekordowych nakładów inwestycyjnych w wysokości do 28 mld USD, głównie na rozwój zaawansowanych technologii procesowych. Intensywnie inwestować będzie też Mediatek, prawdopodobnie mniej - Intel i Samsung.

Firmy półprzewodnikowe zwiększają inwestycje

MediaTek planuje w 2021 roku zwiększyć wydatki na badania i rozwój do poziomów wyższych niż ponad 2 mld dolarów wydane w roku 2020. MediaTek w 2020 roku osiągnął znaczące korzyści z sektora chipów 5G i AI - w 2021 roku chce wydać więcej na rozszerzenie swojej obecności w powiązanych z nimi segmentach rynku.

Według branżowych źródeł, z 25-28 miliardów dolarów nakładów inwestycyjnych firma TSMC 80% planuje przeznaczyć na rozwój procesów 3, 5 i 7 nm, 10% na technologie pakowania i fotomaski, a ostatnie 10% na specjalne procesy produkcyjne.

Intel już wcześniej przeznaczył znaczne zasoby na rozwój najnowszych procesów produkcyjnych, a jego sukces stworzył epokę dominacji architektury Wintel trwającą przez wiele lat. Źródła uważają, że obecnie Intel i Samsung Electronics raczej nie pójdą w ślady TSMC i w 2021 roku nie zainwestują znacznych kwot.

źródło: DigiTimes

Zobacz również