Półprzewodniki i AI napędzają rynek diagnostyki obrazowej

| Gospodarka Aktualności

Diagnostyka obrazowa jest obecnie jedną z najważniejszych metod pozyskiwania informacji o stanie pacjenta. Dzięki obrazowaniu rentgenowskiemu, rezonansowi magnetycznemu (MRI), USG, endoskopii czy tomografii komputerowej (CT) możliwe jest rozpoznawanie wielu ciężkich schorzeń. Zapotrzebowanie na nowoczesną diagnostykę będzie szybko rosnąć, co zdaniem ekspertów z Yole Développement wywoła zapotrzebowanie na nowoczesne półprzewodniki i czujniki oraz technologie sztucznej inteligencji.

Półprzewodniki i AI napędzają rynek diagnostyki obrazowej

Tradycyjny sprzęt do diagnostyki, taki jak aparatura do prześwietleń rentgenowskich, opierał się na technologii lampowej, USG wykorzystuje przetworniki ultradźwiękowe. Obecnie coraz więcej pojawiających się urządzeń tego typu zaczyna wykorzystywać czujniki MEMS i sensory półprzewodnikowe, jak między innymi matryce CMOS wspomagane scyntylatorami czy mikrokamery. Pomimo, że są to dalej względnie nowe na rynku technologie, zgodnie z przewidywaniami analityków już wkrótce zaczną stanowić jego istotną część.

Całkowita wartość rynku urządzeń do diagnostyki obrazowej w 2019 roku wyniosła 38 mld dolarów i będzie rosła o średnio 5,3% rocznie, osiągając 52 mld w 2025. Największą częścią rynku jest obecnie aparatura do ultrasonografii. Kolejne względem wartości składowe to rentgeny, endoskopy i sprzęt do diagnostyki molekularnej. Zdaniem analityków hierarchia ta nie zmieni się przynajmniej do roku 2025.

 
Podział rynku aparatury medycznej - obecnie i w 2025 roku

Sztuczna inteligencja kluczowa w diagnostyce medycznej

Rynek diagnostyki medycznej to jednak nie tylko sprzęt, kluczową rolę odgrywa również oprogramowanie bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji, minimalizujące błędy obserwatora. Badania przekonują, że aplikacje AI wykorzystywane w sektorze medycznym mogą zapewnić dużo mniejszy margines błędu niż w przypadku metod standardowych. Dzięki wysokim wydatkom na rozwój tej technologii w ostatnich latach, produkty do diagnostyki obrazowej wykorzystujące sztuczną inteligencję są najszybciej rozwijającym się sektorem tego rynku. Według analityków Yole jego skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na lata 2020-2025 będzie wynosił aż 36%, a jego oczekiwana wartość całkowita na rok 2025 wynosi 2,7 mld USD z dalszymi perspektywami wzrostu na kolejne lata.

 
Wartość rynku diagnostyki obrazowej i jego prognoza wg Yole Développement, w mld dolarów
 
Prognoza wartości rynku sztucznej inteligencji do diagnostyki obrazowej (mln dolarów)

(PM)