Rynek systemów elektrooptycznych na drodze do znacznego wzrostu

Zgodnie z najnowszymi prognozami rynkowymi, w ramach postępu w kierunku zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, ochrony i obrony, światowy rynek systemów elektrooptycznych doświadczy znacznej ekspansji. Oczekuje się, że wartość rynku, która w 2023 r. wynieść ma 12,06 mld dolarów, do roku 2033 osiągnie imponującą kwotę blisko 18,8 mld, co odzwierciedla roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 4,5%.

Posłuchaj
00:00

W latach 2018-2022 rynek systemów elektrooptycznych wykazywał stały wzrost, przy wskaźniku CAGR na poziomie 2,4%. Przyspieszenie tempa wzrostu prognozowane na lata 2023–2033 podkreśla rosnące zapotrzebowanie na ulepszone rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony, szczególnie w zastosowaniach militarnych.

Główne funkcje, które siłom zbrojnym zapewniają systemy elektrooptyczne, to zdolności wywiadowcze, obserwacyjne, namierzania celów i prowadzenia rozpoznania (ISTAR). Wykorzystywane są przy tym m.in. wielospektralne czujniki obrazujące w dzień i w nocy, gogle noktowizyjne (NVG - night vision goggles), dalmierze laserowe (LRF - laser rangefinders), systemy podczerwieni (FLIR - forward-looking infrared) i zasobniki celownicze. Siły morskie wdrażają systemy elektrooptyczne na nowe i różnorodne sposoby, jak kierowanie ogniem oraz wyszukiwanie i śledzenie w podczerwieni.

Oczekuje się, że badania kontynuowane w ciągu najbliższych kilku lat zaowocują produkcją czujników nowej generacji do kamizelek kuloodpornych i sprzętu komunikacyjnego. W dalszym ciągu rozwijane będą powietrzne oraz lądowe i morskie systemy EO.

Obecnie znaczny udział w światowym rynku systemów elektrooptycznych, napędzany silnym sektorem obronnym i postępem w technologiach nadzoru, ma Ameryka Północna. Europa uważnie podąża tym śladem, wnosząc znaczący wkład ze strony uznanych graczy w sektorach obronności, lotnictwa i kosmonautyki.

Oczekuje się, że niezwykły potencjał wzrostu pokaże region Azji i Pacyfiku. Będzie to wynikiem rosnących budżetów obronnych gospodarek wschodzących i potrzeb zwiększania bezpieczeństwa granic. W okresie prognozy zwiększenie popytu na systemy elektrooptyczne będzie też rezultatem szybkiego postępu technologicznego w regionie i rozwoju bazy przemysłowej.

Rynek systemów elektrooptycznych obejmuje szeroką gamę produktów, m.in. kamery termowizyjne, noktowizory, dalmierze laserowe. Wśród nich znaczny rozwój nastąpić ma w przypadku systemów obrazowania termowizyjnego, ze względu na ich wszechstronne zastosowania w różnych gałęziach przemysłu.

Podsumowując, światowy rynek systemów elektrooptycznych znajduje się u progu transformacji, charakteryzującej się przyspieszonym wzrostem i innowacjami. Prognozowany CAGR na poziomie 4,5% w latach 2023–2033 podkreśla potencjał rynku w zakresie stawienia czoła zmieniającym się wyzwaniom z obszaru bezpieczeństwa i wykorzystania postępu w technologiach optycznych.

Źródło: Electronic Specifier

Powiązane treści
Rynek obrazowania i detekcji 3D ponad dwukrotnie zwiększy wartość do 2028 roku
Czy obliczenia optyczne rozwiną sztuczną inteligencję?
Wielofunkcyjne urządzenia wykorzystujące obrazowanie 3D do kontroli procesów technologicznych
Na Politechnice Warszawskiej powstał miniaturowy radar obrazujący
Do 2026 roku wartość rynku technologii obrazowania wyniesie 15 mld dolarów
Przegląd technik stabilizacji obrazu
Półprzewodniki i AI napędzają rynek diagnostyki obrazowej
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
W I kwartale 2025 r. globalna sprzedaż półprzewodników wzrosła o 18,8% rok do roku
Aktualności
Perforce i Siemens łączą siły: Nowa platforma do projektowania systemów AI i układów scalonych
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Zobacz więcej z tagiem: Optoelektronika
Prezentacje firmowe
Indywidualne oświetlenie pomieszczenia dzięki systemowi kanałów świetlnych Linion firmy Paulmann
Gospodarka
Automatyczna inspekcja optyczna 3D - pierwszy w Polsce nowy system Viscom
Gospodarka
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów