W przyszłym roku rynek tranzystorów mocy powróci do wzrostu

| Gospodarka Komponenty

Szacuje sie, że wartość rynku tranzystorów mocy po trzech latach rekordowej sprzedaży w tym roku spadnie o 7% z powodu kryzysu związanego z obecną pandemią. W przyszłym roku sprzedaż tego typu komponentów wzrośnie o 7% a w roku 2022 osiągnie nowy rekordowy poziom.

W przyszłym roku rynek tranzystorów mocy powróci do wzrostu

Ożywienie rynku tranzystorów mocy ma nastąpić 2021 roku. Światowa sprzedaż wzrośnie do 16,9 mld dolarów, czyli o 7%, a dostawy jednostek - do 59 mld dolarów, co oznacza wzrost o 9%. W roku 2022 sprzedaż tranzystorów mocy wyniesie 17,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 5% i osiągnięcie szczytowego poziomu ustalone w 2019 roku.

Jednym z czynników, które wpłyną na ożywienie tego segmentu będzie szersze wykorzystanie wysokich częstotliwości radiowych, w tym milimetrowych do transmisji danych. Nowe stacje bazowe 5G wyposażone są w wiele anten i wykorzystują wiele kanałów radiowych do utrzymania szybkiej łączności ze smartfonami i systemami IoT takimi, jak autonomiczne samochody. Szacuje się, że układy RF będą do 2024 roku w większości odpowiadać za wzrost rynku tranzystorów mocy.

 
Rynek tranzystorów mocy

Według raportu OSD IC Insights 2020 poprawa na rynku tranzystorów mocy będzie wynikać ze wzrostu sprzedaży urządzeń wyposażony w chipy RF do 1,3 mld dolarów - o 9% i niskonapięciowych tranzystorów mocy do 3,7 mld dolarów - o 8% oraz modułów tranzystorów bipolarnych z izolowaną bramką (IGBT) do 4,1 mld dolarów - o 7%. Przychody ze sprzedaży dyskretnych tranzystorów IGBT wzrosną do rekordowego poziomu 1,6 mld dolarów, czyli o 7%.

Rozszerzająca się gama urządzeń zasilanych z bateryjnych źródeł, rozwój systemów zasilania i pojazdów elektrycznych będą przez najbliższe cztery lata napędzać wzrost rynku tranzystorów FET i IGBT.

źródło: IC Insights

Zobacz również