TSMC pracuje pełną parą

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) spodziewa się, że głównym motorem wzrostu jej biznesu w ciągu najbliższych kilku lat będą produkty realizujące obliczenia o wysokiej wydajności (HPC, high performance computing), których sprzedaż przewyższy obecne dostawy chipów dla smartfonów. Drugim segmentem będą rozwiązania dla sieci 5G i w obu tych obszarach spodziewany jest 30% wzrost już w tym roku.

TSMC pracuje pełną parą

Firma przedstawia takie prognozy pomimo utraty sprzedaży na rzecz chińskiego Huaweia, który znalazł się na czarnej liście rządu USA w wojnie technologicznej między dwiema największymi gospodarkami świata. TSMC podało, że jego sprzedaż do Huaweia - drugiego co do wielkości klienta po Apple w 2020 roku - w czwartym kwartale bieżącego roku spadnie do zera, zgodnie z amerykańskimi przepisami. Firma najwyraźniej nie ma jednak problemu ze zrekompensowaniem utraty działalności na rzecz Huaweia, a jej wykorzystanie mocy produkcyjnych jest blisko 100-procentowe.

W 2020 r. najbardziej zaawansowany proces technologiczny 5 nm odpowiadał za 8% przychodów TSMC, ale w roku 2021 ma to już być 30%. Wydatki na rozwój w 2020 r. wyniosły 17 mld dolarów, co analitycy uznali za sumę rozczarowująco małą.

Zobacz również