Rozporządzenie UE w kwestii prekursorów materiałów wybuchowych może dotknąć działalność firm elektronicznych

Wchodzące w życie w lutym rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych ((UE) 2019/1148) ma na celu ograniczenie handlu prekursorami mogącymi posłużyć do wytworzenia materiałów wybuchowych. Niestety, część z określonych rozporządzeniem substancji wykorzystywana jest w elektronice.

Posłuchaj
00:00

Nowe wymagania mogą znacząco utrudnić dostęp do nich osobom prywatnym oraz narzucić dodatkowe obowiązki na korzystające z nich przedsiębiorstwa. Rozporządzenie obejmuje 19 substancji, z których 9 będzie całkowicie niedostępnych dla konsumentów, a 10 będzie wymagało szczegółowej rejestracji i zgłoszenia wszystkich podejrzanych transakcji. Z puntu widzenia elektroniki, zakazem objęte zostały trzy materiały:

  • Nadtlenek wodoru (12% i więcej), czyli perhydrol – wykorzystywany przy produkcji elektroniki zostaje zaliczony do kategorii pierwszej, przeciętny użytkownik ma mieć do niego bardzo ograniczony dostęp.
  • Aceton – wykorzystywany do czyszczenia, został objęty kategorią drugą – sprzedawca zmuszony będzie zgłaszać podejrzane transakcje, jednak dostęp dla konsumentów pozostaje legalny.
  • Kwas siarkowy o stężeniu 15% i wyższym – czyli tzw. kwas akumulatorowy. Zgodnie z rozporządzeniem nie będzie można zarówno go sprzedać, jak i kupić w osobnym pojemniku. Sprzedawcy będą musieli napełniać akumulatory przed wydaniem ich klientowi. Aktualnie nie znana jest decyzja polskiego rządu w tej kwestii, istnieje szansa, że produkt ten nie zostanie jednak objęty tak dużymi ograniczeniami.

Firmy wykorzystujące wyżej wymienione chemikalia powinny zaopatrzyć się w niezbędne dla nich zapasy, bo w okresie przejściowym mogą się pojawić perturbacje. Powinny także jak najszybciej zapoznać się z nowymi wymaganiami i odpowiednio dostosować swoje łańcuchy dostaw i zasady sprzedaży.

 

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Jest nowy szef Intela
Gospodarka
W Poznaniu powstanie "Fabryka AI"
Gospodarka
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów