Światowe dostawy smartfonów wzrosną o 50%

| Gospodarka Komunikacja

Według prognozy przygotowanej przez Digitimes Research, w pierwszym kwartale tego roku światowe dostawy smartfonów wzrosną do 340 mln sztuk, czyli o prawie 50%. Motorem sprzedaży ma być iPhone 12 w wersji Pro i Pro Max. Za wzrost odpowiadać mają także dostawy smartfonów chińskich marek, które zapełnią lukę rynkową pozostawioną po Huaweiu.

Światowe dostawy smartfonów wzrosną o 50%

Na podstawie sprzedaży z ostatnich sześciu miesięcy szacuje się, że Apple prawdopodobnie będzie czołowym dostawcą smartfonów. Amerykańska firma przez ten czas sprzedała 150 mln sztuk, co oznacza wzrost o 38% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Drugie miejsce pod względem dostaw zajął Samsung Electronics. Jego sprzedaż nieznacznie spadła w czwartym kwartale 2020 i pierwszym 2021 roku - do około 60-68 mln sztuk. Xiaomi objął trzecie miejsce, z dostawami na poziomie 90 mln sztuk, co przekłada się na wzrost o ponad 80% w porównaniu z rokiem poprzednim. Huawei zajął w pierwszym kwartale tego roku szóste miejsce, ze sprzedażą poniżej 20 mln sztuk.

Oczekuje się, że w tym roku globalne dostawy telefonów wspierających technologię 5G osiągną poziom rzędu 600 mln sztuk, w porównaniu do 280 mln sztuk sprzedanych w roku ubiegłym. W trójce największych dostawców smartfonów 5G w 2020 roku znaleźli się Huawei, Apple i Samsung, odpowiadając za 70% sprzedaży. Digitimes Research oszacował, że tegoroczne dostawy smartfonów wzrosną do 1,4 mld sztuk, co przekłada się na wzrost rzędu 10-13%.

źródło: Digitimes

Zobacz również