Dostawy procesorów aplikacyjnych do smartfonów wzrosną w Chinach o 12%

| Gospodarka Komunikacja

Digitimes Research prognozuje, że w 2021 roku do chińskich dostawców telefonów trafi około 795,7 mln procesorów aplikacyjnych, co stanowi wzrost o 12,2% w skali roku. Popyt na smartfonowe chipy AP w Chinach rośnie, ponieważ dostawcy - w tym Xiaomi, Oppo i Vivo - gromadzą zapasy, by kosztem Huaweia zwiększyć swój udział w rynku, przy czym wydzielona marka Huaweia - Honor - również zwiększa zakupy AP ze względu na niski poziom zapasów.

Dostawy procesorów aplikacyjnych do smartfonów wzrosną w Chinach o 12%

Podaż AP do smartfonów, a także innych chipów, takich jak układy scalone do zarządzania energią (PWM), w pierwszej połowie 2021 r. pozostanie ograniczona ze względu na zdolności wytwórcze fabryk 8- i 12-calowych płytek. Jednak w drugiej połowie roku kłopoty z podażą mogą się zmniejszyć dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych i poprawie wskaźników uzysku firm typy foundry. Niektórzy dostawcy telefonów prawdopodobnie w drugiej połowie roku skorygują swoje zapasy AP.

Digitimes Research szacuje, że w 2021 r. głównym przedmiotem dostaw do Chin pozostaną chipy AP do smartfonów 4G, stanowiąc ponad 50% wszystkich wysyłek. W drugiej połowie 2021 r. odsetek AP zbudowanych przy użyciu technologii 4- i 5 nm wyniesie 7% wszystkich dostaw, a produkty 5 nm będą tu dominować.

W 2021 roku Chiny pozostaną największym rynkiem zbytu dla procesorów aplikacyjnych 5G, obejmując 56% globalnej całości, a firmy Qualcomm, MediaTek i Samsung Electronics będą czołowymi dostawcami. Zarówno Qualcomm, jak i MediaTek odnotują znaczny wzrost rynkowego udziału w ciągu roku, przy czym ten pierwszy będzie cieszył się wyższą stopą wzrostu.

źródło: DigiTimes

Zobacz również